
Au văzut lumina după 5 zile sub dărâmături! Salvatorii din Myanmar au găsit doi bărbați în viață printre ruine
Cei doi bărbați au fost prinși sub moloz după seismul de 7,7 grade care a lovit Myanmarul cu o săptămână în urmă.
Salvatorii din Myanmar au avut parte de o surpriză de proporții! La zile întregi de la seismul care a avut magnitudinea de 7,7 grade pe scara Richter au găsit oameni în viață sub tonele de moloz.
Echipele de intervenție caută în continuare supraviețuitori sub dărâmături. Unul dintre supraviețuitori este un bărbat în vârstă de 53 de ani, care a fost găsit printre ruinele unui hotel, aproape de epicentrul cutremurului devastator.
Cutremurul a făcut ravagii în Myanmar: 3145 de morți, 4589 de răniți și 221 de persoane dispărute
Seismul devastator care a lovit țara cu o săptămână în urmă a lăsat în urma sa moarte și disperare.
Totuși, în această situație disperată apar și miracole. Pompierii din Myanmar și membrii unei echipe de salvare din China au reușit să scoată în viață un bărbat în vârstă de 53 de ani, notează CNN.
Omul a petrecut peste 120 de ore sub moloz înainte să fie recuperat. Momentul în care a fost scos la suprafață a adus lacrimi de bucurie în ochii martorilor, care au văzut acea clipă drept o rază de speranță.O a doua persoană a fost găsită într-un oraş aflat în apropiere de Sagaing. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 40 de ani, care a fost scos de sub dărâmături în cursul zilei de miercuri.
Un oficial local a precizat că acesta este internat la un spital și că în mare parte este bine.Până în acest moment au fost recuperate 653 de persoane blocate sub ruine. De asemenea, echipele de salvare au scos peste 620 de cadavre de sub dărâmături.