David Popovici a obținut a doua medalie de aur în cadrul Campionatului European de înot pentru juniori de la Otopeni. Popovici s-a impus cu timpul de de 1 min 45 sec 45/100.

Aur pentru David Popovici la 200 m liber la campionatele europene de înot pentru juniori

Sportivul român s-a calificat în finală cu al doilea timp

Citeste si: Piesă aniversară GRATIS. 185 de ani de la nașterea regelui Carol I al României: Povestea unui monarh legendar în aniversarea a 185-a a nașterii sale- casademonede.ro

Podiumul probei de 200 m liber a fost completat cu Lorenzo Galossi (Italia), cu 1 min 47 sec 71/100  şi Jacob Whittle (Marea Britanie), cu 1 min 47 sec 85/100.

Popovici vânează o altă medalie de aur în această seară

În această seară va avea loc și finala probei de ştafetă combinată, unde David Popovici va concura alături de Ştefan Cozma, Anastasia Bako şi Irina-Ana Preda.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.