
1 din 2 | Cine sunt de fapt bătrânii Maria și Lucas, care apar pe afișele controversate de pe panourile stradale! Pozele au împărțit România în două

2 din 2 | Cine sunt de fapt bătrânii Maria și Lucas, care apar pe afișele controversate de pe panourile stradale! Pozele au împărțit România în două
Bătrânii din afișele care fac parte dintr-o campanie stradală pentru promovarea persoanelor LGBTI nu sunt români.
Maria și Lucas, cei doi bătrâni care apar în respectivele afișe stradale atât de controversate, nu sunt români. Ei sunt modele pentru un fotograf profesionist din Ucraina și se află pe site-ul unei cunoscute agenții internaționale de imagini.
De altfel, ”Maria”, așa cum o cheamă pe bătrânica de pe unul dintre afișele apărute pe un bulevard din sectorul 6, și care este conform reclamei ”bisexuală”, apare în portofoliul fotografiei în albumul cu ”bătrâni fericiți”.
Cine sunt bătrânii care apar pe panourile stradale! Trei frați au descoperit poza tatălui mort pe pachetele de țigări
Nu se știe dacă cei doi bătrâni știu că imaginea lor este folosită pentru această campanie, iar conform Active News, care a încercat să ia legătura cu fotografa, aceasta nu putut fi contactată. Nu este însă prima dată când apare un scandal pe tema folosirii imaginilor unor persoane în anumite campanii.
În 2017, povestea unor tineri români care au descoperit că poza tatălul lor mort se află pe pachetele de țigări, a făcut senzație. Mai exact, trei tineri români aflați în Anglia au descoperit, șocați, fotografia tatălui, în comă și intubat, pe pachetele de țigări din această țară. Imaginea se afla pe pachetele de țigări din toate cele 27 de țări ale Uniunii Europeane. Avocatul familiei spunea la acel moment că nu a existat niciun acord privind folosirea imaginii acestei persoane și că se fac demersuri pentru acțiunea în instanță.Iată
ce scria Mediafax despre respectiva pozăCiteste si: Vedetele editate până la refuz: ceva normal sau o problemă psihologică?
Cine sunt bătrânii care apar pe panourile stradale! Despre ce campanie este vorba
Campania din care fac parte cele două afișe apărute pe străzile din sectorul 6 se intitulează „Best4OlderLGBTI”, adică „Ce e mai bun pentru LGBTI-iștii mai bătrâni”.
Panoul publicitar a fost finanţat de un program european şi face parte din campania Best4OlderLGBTI care se desfăşoară în 6 ţări europene, a notat și Mediafax. Agenția de presă a menționat că în București au fost montate 5 astfel de mesaje, care au ca scop sensibilizarea publicului cu privire la sexualitatea vârstnicilor şi respectarea drepturilor fundamentale ale acestora.
Primarul sectorului 6 a dispus ca panourile să fie demontate ”Transmit un mesaj cu subînțeles sexual clar”
După declanșarea scandalului, Gabriel Mutu, primarul sectorului 6 a dispus demontarea panourilor respective.

Gabriel Mutu a explicat și în presă că scandalul a izbucnit din mai multe motive: pentru că ”se folosesc aceste prenume- Maria și Lucas-, care au o încărcătură creștină puternică”, pentru că ”transmit un mesaj cu subînțeles sexual clar și nu e posibil să fie în spațiul public așa ceva”. În plus, susține primarul panourile au fost amplasate ilegal, societatea de outdoor care, probabil, a avut contract cu asociația ”nu avea autorizație de construire, nu avea aviz de amplasare, nu avea nimic”, a spus primarul Mutu, conform Europa liberă.
foto: Active News