![Dinu Gheorghe, fostul director general al clubului Dinamo, găsit mort în locuință Dinu Gheorghe, fostul director general al clubului Dinamo, găsit mort în locuință](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/1759/20453806/1/dinu-gheorghe.jpeg?width=320&height=180)
1 din 2 | Dinu Gheorghe, fostul director general al clubului Dinamo, găsit mort în locuință
![Dinu Gheorghe a murit dinu gheorghe a murit](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/1759/20453806/1/dinu-gheorghe-a-murit.jpeg?width=320&height=180)
2 din 2 | Dinu Gheorghe a murit
Dinu Gheorghe, cunoscut om de afaceri și fost președinte al cluburilor de fotbal Rapid București, Dinamo, dar și FC Brașov și Astra Giurgiu, a fost găsit mort în propria locuință.
Dinu Gheorghe a murit la vârsta de 69 de ani. Omul de afaceri ar fi fost găsit fără viață în locuința sa. Informația a fost confirmată de clubul Dinamo.
Potrivit surselor ProSport, Dinu Gheorghe fusese internat de curând din cauza unor probleme medicale. El ar fi fost găsit, se pare, de femeia care făcea menajul în casa în care trăia.
Gigi Nețoiu: "Ieri, la 23:05, l-am sunat că mă rugase ceva"
Gigi Nețoiu a confirmat vestea pentru GSP: "Am vorbit acum cu fiul lui, m-ai doborât când mi-ai zis. Așa este, din păcate. Îmi pare extrem de rău. Ieri, la 23:05, l-am sunat că mă rugase ceva. Îl luasem lângă mine, la Voluntari. Dumnezeu să-l odihnească. Îmi pare extrem de rău. Păcat", a spus omul de fotbal.
"Clubul Dinamo transmite sincere condoleanțe familiei lui Dinu Gheorghe și apropiaților în urma veștii tragice primite astăzi. Dinu Gheorghe a fost președintele echipei în perioada aprilie-august 2015", au transmis oficialii Dinamo.
Cine a fost Dinu Gheorghe
Dinu Gheorghe, născut în 1956, a fost și președinte executiv al clubului Rapid, pe vremea când patron era omul de afaceri George Copos.
Dinu Gheorghe și-a prezentat demisia în 2006 și a fost înlocuit de Dinu Zotta. Ulterior, a condus de mai multe ori Rapidul, în calitate de presedinte, ultima oară în 2016.
Acest text a fost copiat de pe Ziare.com Dinu Gheorghe revine in fotbal: Ce club istoric va conduce
Fostul om de fotbal era poreclit și "Dinu Vamă" deoarece el a fost inițial vameș, slujbă în urma căreia a ajuns să împartă o locuință chiar cu Tudor Postelnicu, omul care a condus Securitatea, temuta instituție de pe vremea conducerii lui Nicolae
Ceaușescu.![dinu gheorghe a murit](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/1759/20453806/1/dinu-gheorghe-a-murit.jpeg?width=800&height=532)
Dinu Gheorghe a murit
Prietenia dintre Dinu Gheorghe și George Copos datează din anii 1990, când patronul Rapidului aducea televizoare Samsung din Coreea de Sud, iar Dinu Vamă îi înlesnea comerţul la graniță.
"Lipeala" i-a fost făcută însă de Cristiana Copos, care luase un aparat de făcut îngheţată prin intermediul lui „Vamă". Drept mulţumire, ea i-a spus că poate trece oricând pe la cofetărie să ia îngheţată gratis, iar prima dată cînd „Vamă" a făcut acest lucru a dat la tejghea de George Copos, potrivit Adevarul.
George Copos Copos a ajuns să-l pună pe Dinu Gheorghe preşedinte la Rapid în 1997, fapt agreat atunci şi de Mircea Lucescu.
Indiferent că a fost sau nu, oficial, preşedinte la Rapid, el a condus din umbră clubul, fiind omul cu cea mai mare influenţă în relaţiile cu George Copos, arată sursa citată.
Dinu Vamă a numit antrenori, a făcut transferuri şi de câteva ori a adus bani de acasă pentru a scoate clubul din impas.
Dinu Gheorghe a condus nu doar Rapidul și Dinamo, ci și clubul de fotbal FC Brașov, dar și Astra Giurgiu.
Performanțele sale: un titlu cu Rapid (1999), o promovare cu FC Braşov din B în A (2008), calificare cu Rapid în sferturile Cupei UEFA (2006).
Dinu Gheorghe era căsătorit și avea doi copii- un băiat, Dinu, de 39 de ani, care a terminat studiile în Anglia, şi o fată, Lucy, de 34 de ani, absolventa unei şcoli la Viena.
Mesaje de condoleanțe de la FRF, Liga profesionistă și Rapid
Atât Federația Română de Fotbal (FRF), cât şi LPF sau Rapid au transmis condoleanţe după decesul lui Dinu Gheorghe.
“Fostul conducător de club, Dinu Gheorghe, s-a stins din viaţă la 68 de ani. Federaţia Română de Fotbal transmite condoleanţe familiei şi celor apropiaţi. Dumnezeu să îl odihnească!”, este mesajul FRF.
În cariera sa, Dinu Gheorghe a mai fost conducător la FC Braşov, Astra Ploieşti, ASA Târgu Mureş şi Dunărea Călăraşi.
"Liga Profesionistă de Fotbal transmite sincere condoleanţe familiei îndoliate! Dumnezeu să-l odihnească!”, a notat LPF pe site-ul oficial.
“Clubul FC Rapid regretă dispariţia lui Dinu Gheorghe, fost preşedinte al clubului nostru! Sincere condoleanţe familiei şi celor apropiaţi! Dumnezeu să-l odihnească!”, a notat FC Rapid pe Facebook.