Dr. Raed Arafat, declarații despre noaptea de Revelion. Când se vor observa efectele petrecerilor?

Raed Arafat a vorbit despre efectele petrecerilor de Revelion și măsurile de relaxare care vor exista în noaptea dintre ani.

(Sursa foto: PixaBay)

Raed Arafat a vorbit despre efectele care vor urma în urma petrecerii de Revelion. Acesta a recunoscut faptul că nu toată lumea va respecta normele sanitare de prevenire a răspândirii virusului.

Doctorul Raed Arafat a declarat faptul că efectele în urma petrecerii de Revelion vor fi vizibile după aproximativ două săptămâni. De asemenea, acesta a precizat că nu toți oamenii vor respecta măsurile de prevenire a virusului.

Citeste si: Raed Arafat: „E foarte posibil să vedem după Sărbători o creștere de infectări. Luăm în serios ideea unui val 5”

„Nu există să vină oameni din zonele de risc şi să nu intre în carantină''

Raed Arafat a precizat faptul că oamenii care vin din zonele cu risc de infectare, vor trebui să stea în carantină: ,,Nu există să vină oameni din zonele de risc şi să nu intre în carantină (…)

Orice impact al unei aglomeraţii, al unei interacţiuni, mobilităţi mai mari, am învăţat foarte bine, cam la o săptămână – două începem să vedem efectele. Aceasta este situaţia.

Clar că nu toată lumea va respecta regulile, dar noi sperăm că majoritatea să respecte recomandările şi regulile”

Citeste si: Raed Arafat a anunțat noile măsuri adoptate de CNSU. Ce relaxări intră în vigoare- VIDEO

De Revelion, vor putea fi organizate petreceri în aer liber

În noaptea de Revelion se vor putea organiza petreceri în aer liber fără limită de participanți sau oră de închidere.

Condiția impusă este cea de purtare a măștii. De asemenea,  restaurantele vor putea rămâne deschise toată noaptea, însă cu grad de ocupare de 50%.

Citeste si: Masca de protecție nu mai e obligatorie în spațiile exterioare, cu excepția celor aglomerate- decizie CNSU

 

 

 


Autor

Este studentă în anul 3 la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. ”Pasiunea pentru jurnalism o am încă de mică, atunci când scriam în jurnale gânduri, idei și dorințe pe care le aveam. Pasiunea s-a menținut și peste ani, realizând că acest domeniu înseamnă multă cunoaștere. Diversitatea pe care o oferă jurnalismul mă face să mă regăsesc total, drept urmare am aplicat și pentru un job în domeniu”.

Îi place să descopăr mereu locuri noi și să cunoască oameni. Natura reprezintă pentru Alexandra locul în care se deconectează de fiecare data.

Cărțile de dezvoltare personală și psihologie au devenit o pasiune pentru ea: ”Părerea mea este că ne ajută în sfera autocunoașterii, cât și în relaționarea cu ceilalți”.

”Pe viitor sper să lucrez tot în presă și să ajung un jurnalist de success”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri