Mesajul tulburător al unui prizonier rus pentru mama sa: „ M-ar putea ucide, dar ei mă protejează. Rusia a comis crime”

Soldați ruși, prizonieri în Ucraina

(Sursa foto: Nexta TV)

Mai mulți prizonieri ruși din Ucraina au fost scoși la o conferință de presă pentru a vorbi despre invazia Rusiei.

Unul dintre prizonieri i s-a adresat mamei lui rugand-o să nu-i mai creadă pe liderii ruși care spun că totul este bine și că populația civilă nu suferă, potrivit Nexta TV.

Mesajul unui prizonier rus pentru mama sa

„Mamă dacă vezi acest videoclip, iar ei (n.r. comandanții ruși) îți spun că e în regulă, să nu-i crezi. Rusia a comis deja această crimă. Sunt în viață, ucrainenii m-ar putea ucide, dar mă protejează. Singurul lucru din care pot muri, mamă, este din atacul avioanelor noastre.”, spune acesta.

Mai mulți prizonieri de război ruși doresc să rămână în Ucraina, temându-se pentru viața lor dacă se vor întoarce în Rusia.

Citeste si: Mesajul lui Zelenski pentru soldaţii ruşi: „Dacă vă predaţi, vă vom trata aşa cum trebuie trataţi oamenii, cu decenţă”

Miercuri, la o conferință de presă susținută în Ucraina, unul dintre ei, Andrei Cebotarevski de la Divizia 2 motorizate, a declarat: „În Rusia suntem deja considerați morți. Mi s-a oferit ocazia să-mi sun părinții și mi-au spus că înmormântarea pentru mine fusese deja aranjată”.

Prizonierii ruși se tem că vor fi împușcați

„Dacă suntem băgați într-un schimb de prizonieri, atunci vom fi împușcați de oamenii noștri”, a spus el, negând, de asemenea, informațiile conform cărora în armata rusă din Ucraina luptă doar soldați contractuali.

”Recruții sunt aici, sunt prezenți la această masă”, a spus el.

Citeste si: Armata rusă a distrus un turn de televiziune din vestul Ucrainei. Rusia avertizează: atacăm toate fabricile de armament

Un alt militar, Yevgeni Smirnov, a spus că „a fost șocat când mi s-a arătat în captivitate ce făcea armata rusă în Ucraina. Civilii trăiesc în adăposturi, armata [rusă] trage în bătrâni”, a spus el, adăugând că dacă se va întoarce în Rusia ar fi „fie închis, fie împușcat”.

Potrivit acestuia, „numărul morților în rândul armatei ruse a ajuns deja la 12.000”.

Aleksei Babikhin a spus că vrea să rămână în Ucraina „atâta timp cât regimul Putin rămâne la putere în Rusia”.


Autor

A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.

Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.

”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.

Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri