Cupa Mondială din Qatar 2022 optimi de finală. După meciurile de la ora 17.00 din grupa A, au fost decise primele două echipe calificate mai departe.

Citește și: Moment șocant la Cupa Mondială din Qatar 2022. Un antrenor al Ghanei își face selfie cu un adversar în lacrimi după victoria împotriva Coreei de Sud

Olanda a învins Qatar cu 2-0 și a terminat pe primul loc grupa A, cu 7 puncte, singurul pas greșit al olandezilor fiind egalul din meciul cu Ecuadorul.

Cupa Mondială din Qatar 2022 optimi de finală. Derby-ul zilei pentru calificarea din grupa A a fost meciul dintre Senegal și Ecuador, meci câștigat dramatic cu 2-1 de Senegal- care a terminat grupa pe locul 2.

Primele două echipe calificate în optimi, Olanda și Senegal

Olanda nu a avut nicio emoție cu Qatarul, echipa care nu a reușit să obțină niciun punct la Cupa Mondială pe care a organizat-o.

Citeste si: Irina Columbeanu și Ramona Gabor l-au scos pe Irinel Columbeanu de la azil! Gestul emoționant făcut de fiica fostului milionar! Unde l-a dus pe tatăl ei?- wowbiz.ro

Golurile olandezilor au fost înscrise de Cody Gakpo (min. 26) şi Frenkie de Jong (min. 49).

Şi echipa naţională a Senegalului s-a calificat în optimi, după victoria înregistrată marţi în meciul cu echipa din Ecuador.

Ismaila Sarr, din penalti, în minutul 44, şi Koulibaly, în minutul 70, au fost marcatorii echipei africane.

Pentru Ecuador a înscris Moises Caicedo, în minutul 67. Senegal a ocupat locul secund în Grupa A, cu 6 puncte.

Ecuador a fost a treia în clasament, cu 4 puncte, iar Qatar a încheiat turneul pe ultimul loc, fără nici un punct câştigat.

cupa mondiala qatar 2022

Olanda și Senegal, primele două echipe calificate în optimile de finală de la Cupa Mondială din Qatar 2022

[Sursa foto: Twitter]