Simona Halep (30 ani, locul 15 WTA) a avut nevoie de o oră şi 11 minute pentru a obţine victoria în fața lui Zhang, scor 6-4, 6-2.

Simona Halep a început foarte bine meciul din turul al doilea şi a condus cu 3-0, dar apoi Zhang s-a apropiat la 3-2 și a reuşit egalarea 4-4.

Românca a câștigat următoarele două ghemuri și s-a impus cu 6-4. În setul secund, Halep a început cu break, apoi s-a desprins la 5-1 și a câștigat cu 6-2, după patru ași și trei duble greşeli.

Meci greu pentru Simona Halep în optimi la Toronto

Simona Halep va juca în turul al treilea cu elveţianca Jil Teichmann (locul 21 WTA) care a trecut în mod surprinzător de a doua favorită a turneului, estoniana Anett Kontaveit (locul 2 WTA).

După calificarea în optimile de finală de la Toronto, românca şi-a asigurat un cec de 30.660

de dolari şi 105 puncte WTA.

Simona Halep a câştigat de două ori Openul Canadei, care se dispută alternativ la Montreal şi Toronto, de fiecare dată impunându-se când competiţia a avut loc la Montreal (2016, 2018). De asemenea, are şi o finală jucată în Canada, în 2015, chiar la Toronto.

Cine este Jil Teichmann, adversara lui Halep din optimi

Jil Teichmann s-a născut la 15 iulie 1997, la Barcelona (Spania). Până acum, a adunat 254 de victorii în întreaga carieră și a înregistrat 178 de înfrângeri.

Jil Teichmann are în palmares două titluri WTA la simplu (Praga și Palermo 2019) și unul la dublu (Hamburg 2021).

În prezent, Jil Teichmann ocupă poziția 21 în ierarhia mondială (cea mai bună clasare a carierei).