Sorana Cîrstea, locul 39 WTA, s-a calificat în turul al doilea a US Open, după ce a învins-o, marţi, în prima manşă, cu scorul de 7-6 (5), 3-6, 6-0, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 31 WTA.

Rusoaica Veronika Kudermetova, era cap de serie numărul 29.

Cîrstea a câștigat primul set în tiebreak (7-6(5)), dar l-a cedat pe următorul (3-6). Decisivul a fost unul la discreția sportivei noastre, Sorana impunându-se cu 6-0.

Aflată pe locul 39 WTA, Sorana Cîrstea a avut nevoie de puțin peste două ore pentru a se impune.

Pentru calificarea în turul al doilea, Sorana va primi 115.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.

Citeste si: Antonia s-a trezit cu un mesaj de la fiul lui Ștefan Bănică Jr. după ce a publicat o fotografie provocatoare pe internet. Ce replică i-a dat lui Radu Bănică când a văzut reacția pe care a avut-o?- wowbiz.ro

Surpriză pentru Sorana în turul al doilea.

În turul al doilea, Cîrstea va evolua cu americanca Shelby Rogers, locul 43 WTA, care a trecut, în primul tur, cu scorul de 6-4, 6-0, de compatrioata ei Madison Brengle, locul 77 WTA.

Simona Halep şi Sorana Cîrstea rămân singurele reprezentante ale României în turul 2 la turneul de Grand Slam de la New York.

Dacă o învinge pe Rogers, Sorana Cîrstea ar putea-o înfrunta pe Ashleigh Barty, favorita unu a competiţiei, în turul 3 la Flushing Meadows.

Emma Răducanu a obținut o calificare facilă în turul 2 la US Open, după ce a trecut de Stefanie Voegele, scor 6-2, 6-3.

Sportiva cu origini în România va juca în turul 2 cu Shuai Zhang.

Emma Răducanu, 18 ani, care reprezintă Marea Britanie, a avut prestații apreciate la Wimbledon, precedentul turneu de Grand Slam. A ajuns în turul 4, după ce a trecut inclusiv de Sorana Cîrstea.