Close sidebar

Sorana Cîrstea, în turul al doilea al US Open

Sorana Cîrstea, locul 39 WTA, s-a calificat în turul al doilea a US Open, ultimul grand slam al anului.

Diana Bostan,

Sorana Cîrstea, calificare în turul al doilea la US Open [Sursa foto: treizecizero.ro]

DISTRIBUIE
acest articol

In articol:

Sorana Cîrstea, locul 39 WTA, s-a calificat în turul al doilea a US Open, după ce a învins-o, marţi, în prima manşă, cu scorul de 7-6 (5), 3-6, 6-0, pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 31 WTA.

Rusoaica Veronika Kudermetova, era cap de serie numărul 29.

Cîrstea a câștigat primul set în tiebreak (7-6(5)), dar l-a cedat pe următorul (3-6). Decisivul a fost unul la discreția sportivei noastre, Sorana impunându-se cu 6-0.

Aflată pe locul 39 WTA, Sorana Cîrstea a avut nevoie de puțin peste două ore pentru a se impune.

Pentru calificarea în turul al doilea, Sorana va primi 115.000 de dolari şi 70 de puncte WTA.

Citeste si: Un bilet scris de Robert, descoperit la scurt timp după ce el și Giuly au fost descalificați din "Casa Iubirii". Cui îi era destinat? Conținutul lui, făcut public chiar de Robi, fostul său coleg de cameră- wowbiz.ro

Surpriză pentru Sorana în turul al doilea.

În turul al doilea, Cîrstea va evolua cu americanca Shelby Rogers, locul 43 WTA, care a trecut, în primul tur, cu scorul de 6-4, 6-0, de compatrioata ei Madison Brengle, locul 77 WTA.

Simona Halep şi Sorana Cîrstea rămân singurele reprezentante ale României în turul 2 la turneul de Grand Slam de la New York.

Dacă o învinge pe Rogers, Sorana Cîrstea ar putea-o înfrunta pe Ashleigh Barty, favorita unu a competiţiei, în turul 3 la Flushing Meadows.

Emma Răducanu a obținut o calificare facilă în turul 2 la US Open, după ce a trecut de Stefanie Voegele, scor 6-2, 6-3.

Sportiva cu origini în România va juca în turul 2 cu Shuai Zhang.

Emma Răducanu, 18 ani, care reprezintă Marea Britanie, a avut prestații apreciate la Wimbledon, precedentul turneu de Grand Slam. A ajuns în turul 4, după ce a trecut inclusiv de Sorana Cîrstea.