Sorana Cîrstea, în vârstă de 31 de ani, a câștigat al doilea cel mai important turneu al carierei sale. Aceasta a învins-o pe Elise Mertens (Belgia, 17 WTA), scor 6-1, 7-6(3) în finala turneului WTA 250 de la Istanbul (Turcia). Românca a reușit să o bată pe favorita principală de la Istanbul. Meciul a durat o oră și 40 de minute.

Cîrstea a revenit spectaculos după ce a fost condusă cu 5-2 în setul secund și a jucat entuziasmant în tie-break, câștigând finala cu Elise Mertens, scor 6-1, 7-6(3).

Sorana va ocupa acum locul 58 în clasamentul WTA

Astfel, Sorana Cîrstea încheie cu titlu o săptămână de vis, în care nu a cedat nici măcar un set. Premiul financiar pe care îl va încasa românca după triumful de la Istanbul este în valoare de 29.200 de dolari. De asemenea, Sorana va urca 9 poziții în clasamentul mondial, până pe locul 58 WTA.

Sportiva noastră a obţinut la Istanbul 29.200 de dolari şi 280 de puncte, iar învinsa din finală 16.398 de dolari şi 180 de puncte.

Citeste si: Piesă aniversară GRATIS. 185 de ani de la nașterea regelui Carol I al României: Povestea unui monarh legendar în aniversarea a 185-a a nașterii sale- casademonede.ro

Sorana Cîrstea mai are în palmares un trofeu WTA la simplu, cel obţinut la Taşkent în 2008. Ea a mai jucat trei finale pe care le-a pierdut, în 2007 la Budapesta, în 2013 la Toronto şi în 2019 la Taşkent.

Zi incredibilă pentru Sorana Cîrstea[Sursa foto: Instagram]

Cum s-a calificat Sorana Cîrstea în finala de la Istanbul

Sorana Cîrstea a ajuns în finala de la Istanbul după ce a trecut de Marta Kostyuk (locul 85 WTA) în semifinale. De partea cealaltă, Mertens a trecut de Veronika Kudermetova (locul 29 WTA) în penultimul act.

Sorana Cîrstea a început en fanfare meciul cu Marta Kostyuk din semifinalele turneului WTA de la Istanbul. Românca a condus cu 3-0 după numai șapte minute, reușind două break-uri în acest interval, dar apoi a urmat revenirea adversarei din Ucraina. După ce scorul s-a făcut 4-0, Kostyuk a avut o răbufnire și s-a apropiat la 4-3. În cele din urmă, cu multe emoții, Sorana Cîrstea și-a adjudecat primul set, scor 6-4, după 39 de minute.

Citeste si: VIDEO Cum ar fi arătat viața Ozanei Barabancea dacă nu și-ar fi pierdut mama la 14 ani. „Aș fi avut un sprijin moral. Important e că nu m-am dat bătută.”- kfetele.ro

Citeste si: Emily Burghelea, din nou la Urgențe pe mâna medicilor! Soțul ei a filmat-o pe holurile spitalului: "Nu se poate opri din tușit, are febră mare"- radioimpuls.ro

Kostyuk a început mai bine setul secund, reușind break încă din al doilea game. Sorana Cîrstea nu a intrat în panică după începutul bun al adversarei în vârstă de 18 ani, astfel că a egalat la 3-3, iar apoi a reușit break-ul pentru 4-3. Sorana a rezistat apoi și a dus scorul la 5-3, iar în cele din urmă și-a adjudecat și al doilea set, scor 6-4. Sorana Cîrstea s-a calificat astfel în finala WTA de la Istanbul, unde se va duela cu Elise Mertens, principala favorită a turneului de la Istanbul.