Close sidebar

Stelea a vorbit despre gafa colegului Prunea in sfertul de finala impotriva Suediei, din 1994: "Ceea ce a patiit Prunea la Mondial este consecinta faptului..."

Gafa lui Prunea din 1994, din meciul impotriva Suediei, ne-a costat calificarea in semifinalele World Cup.

Petru Luca,

DISTRIBUIE
acest articol

In sferturile de finala ale World Cup 1994, Romania a pierdut dramatic, la penaltyuri, in fata Suediei, dupa ce, la capatul a 120 de minute, scorul a fost egal, 2-2. Gafa din prelungiri a lui Prunea, care a iesit gresit pe o centrare, "ajutandu-l" pe Kennet Andersson sa egaleze, este inca vie in memoria microbistilor romani. Iata ce a declarat Stelea despre eroarea colegului sau.  ”De a lungul anilor mi s –a întâmplat de multe ori să greşesc, pentru că eram disperat să ies pe toate centrările. Ceea ce a păţit Prunea la Mondial este consecinţa faptului cum am fost crescuţi şi educaţi de mici vizavi de ce trebuie să facă un portar: să iasă pe orice minge. Era obligat să facă un lucru pe care în faza respectivă nu era convins că trebuie să-l facă. Mi-e greu să spun ce aş fi făcut eu. Poate luam mingea, poate nu.... dovadă că la meciul cu Franţa, ani mai târziu, am greşit la fel, tocmai de asta, pentru că eram disperat să ies pe orice centrare.

În timpul meciului, în putine situaţii gândeşti, în cele mai multe acţionezi instinctual”, a declarat Stelea.

Citeste si: Pensia infimă pe care o primește Ilie Năstase, după recalculare! Fostul tenismen este șocat: „Nu am primit nimic în plus, nici măcar un leu”- kanald.ro