Credincioșii sărbătoresc în data de 6 august, Schimbarea la Față a lui Iisus Hristos. Astfel, Schimbarea la Față a Mântuitorului marchează momentul în care apostolii aflați pe muntele Tabor s-au convins că Mântuitorul era fiul lui Dumnezeu.
Sărbătoarea marchează începutul toamnei și astfel există și o serie de superstiții și tradiții respectate de creștini.
Tradiții la sărbătoarea Schimbării la față a Domnului
Tradiția spune că cei care nu ţin această sărbătoare vor fi uscaţi şi gălbejiţi ca florile care de acum încep să se veştejească. Cine spală haine în această zi va fi năpădit de păduchi şi ploşniţe;
Cei care vor mânca struguri nesfințiți înainte de 6 august va avea dureri de burtă.
Citeste si: Ce semnificație are sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului
Este bine să te împaci cu cei cu care te-ai certat, pentru că altfel tot anul vei fi mustrat.
Totodată, pentru spor şi sănătate, în această zi se duc la biserică ofrande, în special struguri, care se sfinţesc şi se împart în memoria rudelor decedate.
Creștinii nu trebuie sa se scalde în ape curgătoare, nici la spălat rufe la râu. Nici măcar animalele nu se mai scaldă după această dată.
Femeile însărcinate care sărbătoresc această zi sfântă vor avea o sarcină ușoară, iar copiii lor vor fi sănătoși.
De pe 6 august nu este bine să se mai doară afară.
Pe 6 august trebuie să-ți prăznuiești morții dând de pomană.
Se spune că dacă în Ziua Schimbării la Față vremea este frumoasă, însorită, toamna va fi îmbelșugată. Dacă va ploua atunci toamna va fi mohorâtă.
Superstiții în această zi de sărbătoare
Cei care se roagă în această zi să scape de o patimă sigur vor fi vindecaţi;
În popor se spune că persoanele care nu țin această sărbătoare vor fi uscate și gălbejite ca florile.
De asemenea cine spală rufe pe 6 august se va umple de ploșnițe și păduchi.
Citeste si: Ce ai voie si ce nu ai voie să faci în Postul Adormirii Maicii Domnului
Fetele nu au voie să se spele în această zi, iar celor care nu respectă acest lucru nu le va mai crește părul, așa cum nu mai crește iarba.
Din moși strămoși se mai spune că dacă în Ziua Schimbării la Faţă vremea este însorită şi plăcută, toamna va fi una roditoare şi îmbelşugată. În schimb, dacă plouă, toamna va fi una mohorâtă;
Este studentă în anul 3 la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. ”Pasiunea pentru jurnalism o am încă de mică, atunci când scriam în jurnale gânduri, idei și dorințe pe care le aveam. Pasiunea s-a menținut și peste ani, realizând că acest domeniu înseamnă multă cunoaștere. Diversitatea pe care o oferă jurnalismul mă face să mă regăsesc total, drept urmare am aplicat și pentru un job în domeniu”.
Îi place să descopăr mereu locuri noi și să cunoască oameni. Natura reprezintă pentru Alexandra locul în care se deconectează de fiecare data.
Cărțile de dezvoltare personală și psihologie au devenit o pasiune pentru ea: ”Părerea mea este că ne ajută în sfera autocunoașterii, cât și în relaționarea cu ceilalți”.
”Pe viitor sper să lucrez tot în presă și să ajung un jurnalist de success”.