Săptămâna viitoare s-au anunțat 3 zile consecutive de proteste în fața Guvernului, de către Federația Sanitas. Reprezentanții federației vor mărirea salariilor din domeniul sănătății și asistență socială cu 15%.
Federația Sanitas vrea mărirea salariilor cu 15%
În urma unui comunicat, cei din partea Federației Sanitas au transmis următoarele: „Consiliul Național al Federației SANITAS întrunit miercuri, 1 februarie 2023, a decis calendarul acțiunilor de protest anunțate încă de acum două săptămâni.
Citește și: Noi proteste în București și în țară. Polițiștii și militarii în rezervă cer salarii mai mari
Care sunt cererile Federației Sanitas?
Federația Sanitas a venit cu mai multe propuneri în privința situației creșterii salariilor:
- Salariile tuturor angajaților din sănătate și asistență socială să crească cu minimum 15%, pentru acoperirea inflației.
- Începerea de urgență a negocierilor între Guvern și partenerii sociali, în conformitate cu proiectul noii legi a salarizării personalului plătit din venituri publice.
- Insituțiile medicale și de asistență socială să beneficieze de o finanțare corectă și suficientă.
„Seria acțiunilor de protest pe care Sanitas o deschide săptămâna viitoare va continua până la soluționarea revendicărilor și la îmbunătățirea semnificativă a situației membrilor noștri de sindicat”,
Citește și: Proteste la termocentralele din România! Angajații cer reducerea vârstei de pensionare