Argentina este noua campioană a Americii, după victoria cu 1-0 în finala Copa America împotriva Columbiei. Nici una dintre echipe nu a reușit să marcheze în timpul regulamentar de joc, potrivit Fox Sports,  și a fost nevoie de prelungiri pentru stabilirea câștigătoarei.

Argentina a câștigat dramatic Copa America

[Sursa foto: X / Conmebol Copa America]

Lionel Messi, căpitanul superstar al Argentinei, în vârstă de 37 de ani, a fost înlocuit de pe teren în lacrimi în a doua repriză, după o accidentare la picior.

Argentina a trecut de la agonie la extaz abia în minutul 112 de joc, la un gol marcat de golgheterul Copa America Lautaro Martinez, care a înscris de 5 ori în timpul turneului.

Argentina, campioană mondială și continentală

Victoria face din Argentina prima națiune care a câștigat două Copa América consecutive și Cupa Mondială între ele.

Echipa lui Messi amintește de Spania din perioada 2008-2012, fiind singura țară care a reușit un parcurs la fel de dominant în fotbalul mondial.

Locul al treilea și medaliile de bronz la Copa America au fost cucerite de Uruguay, care a trecut in extremis de Canada, după 2-2 și lovituri de departajare.

Uruguay a înscris golul egalării la ultima fază a meciului.

Lacrimile lui Lionel Messi s-au transformat în bucurie în timp ce el și colegii săi au sărbătorit a treia victorie consecutivă într-un turneu major, iar căpitanul în vârstă de 37 de ani a ridicat din nou cupa deasupra capului.