După o tăcere lungă, Călin Georgescu a transmis astăzi un mesaj enigmatic, la ieșirea din secția de poliție. Fostul candidat la prezidențiale a fost așteptat de către susținătorii săi, care au venit cu flori și icoane.
Am o veste bună și o veste rea. Vestea bună este: Hristos a înviat! Adevărat a înviat! Și vestea rea, pentru unii: Hristos a înviat! Adevărat a înviat!, a transmis Călin Georgescu.
Este mesajul enigmatic al lui Călin Georgescu, transmis în Miercurea Mare, după ce a semnat controlul judiciar.
Am venit astăzi în speranța că ar fi ultima zi pentru controlul judiciar și că se ridică negura de pe poporul român și am adus și o icoană cu Învierea Domnului, ca să-i oferim domnului Georgescu și un crin alb și ne gândim că, cu ocazia asta, vine și învierea neamului românesc!,
Printre susținători s-a aflat și Stegarul Dac, înainte ca judecătorii sa înlocuiască măsura controlului judiciar cu aceea a arestului la domiciliu.
Dumnezeu alege calea, noi vom accepta orice cale vrea Dumnezeu ca să ne dea turul doi înapoi!, a spus un susținător.
Călin Georgescu trebuie să se prezinte periodic la Poliția Ilfov pentru a semna măsura controlului judiciar, fiind cercetat penal pentru șase infracțiuni, inclusiv instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale.