În episodul de astăzi, Claudia Costandiș, realizatorul rubricii „Ce faci în weekend”, ne duce în lumea hobbiților. Destinația nu e la mare distanță de Capitală, iar aici turiștii pot vizita căsuțele micilor hobbiților din filmul „Lord of the Rings”.
Dacă vreți să dați o fugă în lumea magică, o puteți face numaidecât. Căsuțele micilor hobbiți pot fi vizitate în apropiere de Capitală, inima pădurii Porumbacu de Sus.
Intrăm în lumea magică a hobbiților
Claudia Costandiș: Bună seara, doamnelor și domnilor! Sunt Claudia Costandiș și cu mine vă veți vedea, începând de astăzi, în fiecare vineri, pentru a vă da cele mai bune idei de călătorie, pe weekend.
![casuta hobbit](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/1732/20381884/1/casa-hobbit.jpg?width=800&height=534)
Căsuță hobbit fotografiată pe înserate
Într-un colț de natură, chiar în inima pădurii din Porumbacu de Sus, am găsit fermecatele căsuțe de hobbit. În această comună sibiană, magia a căpătat o nouă amploare. Un cartier de căsuțe de poveste a fost săpat chiar în interiorul unui deal.
Începând de la micile detalii, cum ar fi rafturile de lemn, pe care sunt așezate, cu grijă, cărți, până la locurile de depozitare pentru bagaje și chiar patul, toate sunt elemente unicat, realizate diferit, pentru fiecare căsuță în parte.
Citește și: VIDEO- Comoara schiorilor la Satu Mare. Pârtia cu prețuri mici și lume puțină
O adevărată oază de liniște și relaxare, asta am găsit noi aici, la Porumbacu de Sus. Pe lângă locuințele de hobbit a fost amenajată o imensă grădină verde. Aici găsiți numeroase locuri de relaxare în aer liber, dar și foarte multe colțuri instagramabile, spre fericirea mea, dar și a multor tineri, sunt sigură. Vă las aici câteva exemple: foișorul magic, unde pereții sunt acoperiți cu tablouri cu flori, căsuța de vară sau leagănele realizate din sfoară.
După o zi fermecată petrecută în căsuțele zânelor, suntem gata să plecăm la drum și să ne întoarcem în București. Nu înainte, însă, de a v-o prezenta pe Nicoleta Tănăsescu, cea care a pus bazele dealului magic, alături de soțul ei.
Prețul unei astfel de căsuțe, pentru o noapte, începe de la 640 de lei și poate ajunge până la 890 de lei, în funcție de mărime și poziționare. În acest preț aveți incluse cina, micul dejun și băuturile, atât alcoolice, cât și nonalcoolice.
Și-a dorit să lucreze în televiziune încă din copilărie, iar după ce a terminat Facultatea de Jurnalism, visul i s-a împlinit. Când toată lumea îi spunea să aleagă domeniul social, că e mai ușor, e mai amuzant, e mai fancy, ea a ales să lucreze pe eveniment, domeniul care scoate la iveală latura sumbră a unor imagini aparent impecabile. Și-a dorit să fie mereu în mijlocul celor mai controversate infracțiuni și procese și să fie cea care le face cunoscute publicului larg.