Portarul argentinian Emiliano Martinez a apărat senzațional la loviturile de penalty din sferturile de finală Argentina- Ecuador și a dus echipa națională a țării sale în sferturile de la Copa America.

Emiliano Martinez a salvat echipa Argentinei de la o eliminare prematură la Copa America, iar portarul lui Atletico Madrid a efectuat un dans în stilul său caracteristic după parada finală.

Argentina, prima semifinalistă de la Copa America

Argentina s-a calificat în semifinalele competiției Copa America, abia după loviturile de la 11 metri.

După 90 de minute, dar și după prelungirile partidei cu Ecuador, scorul a fost egal 1-1. În final, Argentina a învins cu 4-2 după loviturile de departajare.

[Sursa foto: Twitter / Conmebol Copa America]

Emiliano Martinez, omul meciului Argentina- Ecuador

Emiliano Martinez a fost desemnat cel mai bun jucător din meciul Argentina- Ecuador, după paradele de la penalty.

El a fost comparat cu un supererou din filmele Marvel:

Brazilia are meci dificl cu Uruguay în sferturile de finală de la Copa America.

Atacantul de la Liverpool, Darwin Nunez, a jucat un rol important în a ajuta Uruguay să obțină maximum de nouă puncte în faza grupelor și să ajungă în ultimele opt echipe calificate.

Nunez a jucat în fiecare dintre cele trei meciuri ale Uruguay-ului, marcând în victoria cu 3-1 împotriva Panama și victoria cu 5-0 împotriva Boliviei.