Campania Știrilor Kanal D - Să crești mare! - continuă cu un alt episod tulburător. Facem cunoștință cu doi îngeri de copii - pe care soarta i-a vitregit de tot. Mai puțin de dragostea părinților.
- Dacă tu ai avea puterea să-ți ajuți părinții, cum ai face-o?
- Aș merge la muncă, spune unul dintre copii.
Înecat de lacrimi și suspine- Darius se roagă să capete puteri dumnezeiești ca să-și scoată familia din ghearele unei sărăcii crunte care îi condamnă numai la lipsuri și la multă suferință. Încercat de o copilărie chinuitoare- bietul copil învață din răsputeri și ar vrea ca timpul să zboare- să ajungă mare- să se facă doctor și să curme durerea semenilor.
Campania Știrilor Kanal D își propune să facă unii copii mai fericiți
- Îți place la școală, înveți pentru asta?
- Da, învăț pentru mine...s ă ajung ceva acolo, să fiu mare, spune băiețelul.
Până atunci- pe el și pe fratele lui mai mic- Andrei- îi regăsim în condiții nedemne de o Românie civilizată.
- Te-ai gândit ce ai vrea să te faci când o să fii mare?
- Polițist.
- De ce?
- Sunt mulți hoți, spune băiețelul.
De grijă le poartă mama. Le ascultă dorințele și ar fi în stare să rupă și luna de pe cer ca să-i vadă fericiți.
Doar că nu are asemenea puteri. Abia dacă răzbește să le pună pe masă strictul necesar.„Amărăciune, chinul de pe lume, dar ce să facem... măcar pentru ei să fie viață mai bună, mai ușoară!”, spune mama micuților.
Tatăl copiilor e stâlpul familiei. Lucrează ca muncitor necalificat. Cu toții supraviețuiesc în casa bunicilor- și aceștia prea săraci și bolnavi ca să-i ajute mai mult.
Crăciunul va fi puțin mai bogat pentru cei doi copii, cu ajutorul nostru, al tuturor
„Ne mai împrumutăm, ca să pot face față lună de lună!”, spune mama copiilor.
- I-ai cerut vreodată ceva mamei și nu a putut să-ți ofere
- Câteodată.
- Și ce-ți spune?
- Că nu mai avem bani!
- Și tu?
- Îi zic bine, mamă!”, spune băiețelul.
- Ieșeam pe stradă și vedeau la alți copii și nu-i dădeau jucăriile
- Și ce le spuneați în acele momente?
- Cel mare era mort după jucării, spune mama copiilor.
Și de fiecare dată- femeia strânge din dinți- își șterge lacrimile și merge mai departe. Știe că nu poate ceda pentru ca cei mici să aibă un alt viitor. Școala e importantă- spune mama- iar băieții nu dezamăgesc.
O dată cu campania știrilor Kanal D „Să crești mare!”- moșul a venit și la ei puțin mai devreme cu tablete- câteva dulciuri și jucării.Kanal D- în colaborare cu asociația Protagoniști în Educație le-au făcut o bucurie. Oricine poate să contribuie însă la fericirea acestor suflete nevinovate. Un SMS cu textul AJUT la 8844- înseamnă doi euro lunar în contul asociației care ajută aceste familii să supraviețuiască.