"Nu am jucat niciodata mai bine ca azi"- a spus cea care e numita acum regina tenisului.

56 de minute de infarct pentru Romania- s-au sfarsit cu o victorie istorica. In ca de la inceput- Simona Halep a intrat increzatoare pe teren.

Atmosfera a fost tensionata, dar sportiva noastra si-a pastrat calmul.

In primul set al meciului jucatoarea din Constanta s-a impus cu 6-2 in aproape o jumatate de ora.

Reusind cateva puncte formidale, romanca a starnit ropote de aplauze din partea intregii tribune.

Setul doi a inceput echilibrat. Ambele sportive au reusit sa ajunga la o egalitate de doua game-uri.

Citeste si: Sora lui Jador rupe tăcerea despre decizia luată de manelist, după ce a anunțat despărțirea de Oana Ciocan: „Așa e mai bine pentru el”. Camelia Dumitrache a vorbit fără rețineri despre asta- wowbiz.ro

Acela a fost momentul in care Simona s-a distantat si si-a adjudecat si cel de al doilea set, cu acelasi scor.

Emotii nu au fost doar pe teren- ci si acasa- la Constanta.

Pentru Simona Halep acesta este cel de al doilea titlu de Grand Slam, dupa cel obtinut anul trecut, la Roland Garros.

Americanca a avut numai cuvinte de lauda la adresa Simonei.

De cealalta parte, jucatoarea din SUA cauta sa castige al 24-lea titlu de Grand Slam, dar a pierdut a treia sa finala de la revenire.

Simona Halep a fost felicitată de Ducesa de Cambridge, Kate Middleton

Simona Halep a prezentat trofeul câştigat la Wimbledon fanilor din arena londoneză, ea fiind felicitată şi de Ducesa de Cambridge, Kate Middleton.

"Ai jucat extraordinar, a fost un meci minunat", i-a spus Ducesa de Cambridge Simonei Halep la vestiare.

Apoi românca a urcat la balconul clădirii de la Wimbledon, unde a prezentat trofeul în faţa fanilor din complex, acolo fiind prezenţi şi mulţi români.

Simona Halep, locul 7 WTA, a câştigat turneul de la Wimbledon, al doilea grand slam din carieră, după ce a învins-o, sâmbătă, în finală, cu scorul de 6-2, 6-2, pe americanca Serena Williams, locul 10 WTA, după numai 55 de minute de joc.