Close sidebar

VIDEO. Spania, campioana mondială la fotbal feminin. A învins Anglia în finala din Australia

Spania a învins Anglia, cu scorul de 1-0 în finala Cupei Mondiale la fotbal feminin și a câștigat în premieră titlul suprem în fotbalul feminin.

Sorin Negru,

Spania, campioana mondială la fotbal feminin

[Sursa foto: Twitter / UEFA]

DISTRIBUIE
acest articol

Selecţionata Spaniei a câştigat în premieră Cupa Mondială de fotbal feminin, găzduită de Australia şi Noua Zeelandă, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 1-0 (1-0), în finala desfăşurată duminică pe Stadium Australia din Sydney.

Titlul câştigat de Spania vine după ce selecţionerul Jorge Vilda a fost contestat anul trecut de 15 componente ale echipei din cauza metodelor sale prea severe. Doar trei dintre acestea s-au regăsit în lotul pentru CM 2023, după ce Vilda a primit susţinerea federaţiei.

Anglia a ratat ocazia de a realiza dubla Euro-CM, după ce anul trecut a câşttigat titlul european.

Citeste si: Un bilet scris de Robert, descoperit la scurt timp după ce el și Giuly au fost descalificați din "Casa Iubirii". Cui îi era destinat? Conținutul lui, făcut public chiar de Robi, fostul său coleg de cameră- wowbiz.ro

Locul 3 a revenit Suediei, care a învins Australia, scor 2-0.