CFR Cluj va întâlni cel mai dificil adversar posibil în următoarea fază din Conference Europe League, Lazio Roma.

Echipa italiană se află pe locul trei în campionatul din Peninsulă și era cea mai puternică echipă pe care CFR Cluj putea să o întâlnească în play-off-ul eliminatoriu pentru calificarea în 16-imile Conference League.

Cum s-au calificat clujenii în primăvara europeană

Campionii României au învins joi seară echipa Ballkani cu 1-0 și au încheiat grupa G pe locul 2.

A fost un meci plin de dramatism. Yeboah a avut prima ocazie a partidei. A primit mingea în centrul careului, a șutat spre colțul lung, dar mingea a fost deviată în corner.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 17 prin Boateng, în urma unei faze fixe. În minutul 33, echipa noastră a primit penalty după un fault asupra lui Malele, iar Ciprian Deac a ratat de două ori de la punctul cu var, după ce arbitrul a decis repetarea loviturii.

Citeste si: Irina Columbeanu și Ramona Gabor l-au scos pe Irinel Columbeanu de la azil! Gestul emoționant făcut de fiica fostului milionar! Unde l-a dus pe tatăl ei?- wowbiz.ro

Prima ocazie mare din repriza a doua a aparținut tot echipei noastre. Ciprian Deac a executat o lovitură liberă din partea stângă, iar Andrei Burcă a trimis mingea cu capul, însă portarul adversarilor a respins la limită.

Oaspeții au avut prima ocazie importantă în minutul 70, când Kuc a șutat puternic din afara careului, dar Scuffet a respins excelent mingea în corner, iar partida s-a încheiat cu victoria echipei noastre și cu o calificare extrem de importantă în Primăvara Europeană.

În play-off-ul eliminatoriu pentru calificarea în 8-imile Conference League, CFR Cluj și-a aflat adversarul dintre echipele clasate pe locul 3 în grupele Europa League.

Cele două meciuri dintre CFR și Lazio se vor disputa în 16 februarie și 23 februarie.