Selecţionata Spaniei a câştigat în premieră Cupa Mondială de fotbal feminin, găzduită de Australia şi Noua Zeelandă, după ce a învins formaţia Angliei cu scorul de 1-0 (1-0), în finala desfăşurată duminică pe Stadium Australia din Sydney.

Meciurile turneului final de la antipozi au fost găzduite de zece stadioane din nouă oraşe, numărul de goluri fiind cel mai mare la o ediţie a Cupei Mondiale feminine- 164.

Unicul gol al meciului a fost marcat de căpitanul Olga Carmona, în minutul 29. În minutul 70, Spania a ratat un penalti prin Jennifer Hermoso.

Titlul câştigat de Spania vine după ce selecţionerul Jorge Vilda a fost contestat anul trecut de 15 componente ale echipei din cauza metodelor sale prea severe. Doar trei dintre acestea s-au regăsit în lotul pentru CM 2023, după ce Vilda a primit susţinerea federaţiei.

Anglia a ratat ocazia de a realiza dubla Euro-CM, după ce anul trecut a câşttigat titlul european.

Locul 3 a revenit Suediei, care a învins Australia, scor 2-0.