Close sidebar

Real Madrid și AC Milan, primele două echipe calificate în semifinalele Champions League

Real Madrid și AC Milan sunt primele două echipe calificate în semifinalele Champions League 2023, după sferturile de finală de marți seara. Adversarele celor două formații se stabilesc miercuri, în ultimele două meciuri retur rămase de disputat..

Sorin Negru,

DISTRIBUIE
acest articol

In articol:

Real Madrid și AC Milan sunt calificate în semifinalele Champions League, după meciurile retur cu Chelsea, respectiv Napoli.

Real Madrid a câștigat cu un scor identic ca și în tur în fața lui Chelsea Londra (2-0), în timp ce AC Milan a făcut egal în deplasarea de la Napoli (1-1), scor suficient după victoria din meciul tur.

Victorie pentru Real Madrid la Chelsea în Champions League

[Sursa foto: Twitter/Chamapions League]

Real Madrid, fără emoții în fața lui Chelsea

Real Madrid a repetat scorul din meciul tur în fața lui Chelsea (2-0) și nu a lăsat nicio speranță echipei preluate de Lampard.

Primul gol al madrilenilor a fost înscris în min. 59, când Rodrygo a rămas singur în flancul drept, a pasat în careu, iar Vinicius i-a întors serviciul

Citeste si: Un bilet scris de Robert, descoperit la scurt timp după ce el și Giuly au fost descalificați din "Casa Iubirii". Cui îi era destinat? Conținutul lui, făcut public chiar de Robi, fostul său coleg de cameră- wowbiz.ro

Tot Rodrygo a înscris și golul doi, după o pasă superbă venită de la Valverde.

Singurul gol al Milanului a fost înscris de Giroud în finalul primei reprize, după o acțiune excelentă a lui Leao.

Napoli a egalat abia în ultimul minut al prelungirilor (90+3), prin Victor Osimen, prea târziu pentru a mai încerca egalarea scorului la total.

În minutul 82, Kvaratskhelia a ratat o lovitură de la 11 metri, după ce Tomori a comis un henț în careu.

Și Milan a ratat o lovitură de penalty în prima repriză, la scorul de 0-0.

Meciuri de foc în semifinalele Champions League 2023

În semifinale, AC Milan va întâlni cel mai probabil pe Inter Milano, care a câștigat în tur cu 2-0 în deplasare la Benfica Lisabona.

În semifinale, Real Madrid va întâlni pe Manchester City sau Bayern Munchen (returul pornește de la 3-0 pentru englezi).