Sportivii care reprezintă au dat ce au avut mai bun și au reușit să aducă medalii importante pentru țara noastră. Până acum, în cele 6 zile ale evenimentului sportiv, tricolorii au obținut 2 medalii de aur, una de argint și una de bronz.

Cele 4 medalii pe care le-au obținut sportivii care reprezintă țara noastră au clasat România pe locul 13 în clasamentul medaliilor la Jocurile Olimpice.

Citește și: Decizia uimitoare luată de rectorul Universității din București, după ce David Popovici a câștigat aurul la Jocurile Olimpice: "Nu va fi ușor". Nimeni nu se aștepta la asta

david popovici, jocurile olimpice 2024, medalii romania

Sportivii care au adus medalii României sunt:
- David Popovici, care a obținut aurul la proba de 200 metri liber;
- canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache, care au luat aurul la dublu vâsle masculin;
- Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, care au luat argintul la dublu vâsle feminin;
- David Popovici a luat și o a doua medalie la Jocurile Olimpice, de data aceasta de bronz, la proba de 100 metri liber.

Țările care ocupă primele locuri în clasamentul medaliilor de la Jocurile Olimpice

Pe primele locuri în clasamentul medaliilor obținute la Jocurile Olimpice de la Paris se află până acum China, care are 24 de medalii, dintre care 11 sunt de aur, 7 de argint și 6 de bronz.

Pe locul 2 se clasează Statele Unite, cu 37 de medalii. Chiar dacă în total au mai multe medalii decât China, SUA a luat mai puține de aur decât țara de pe locul 1.

Până acum, SUA a obținut 9 medalii de aur, 15 de argint și 13 de bronz.

Pe următorul loc se află Franța, cu um totaș de 27 de medalii, dintre care 8 de aur, 11 de argint și 8 de bronz. Locul 4 este ocupat de Australia, cu 18 medalii: 8 de aur, 6 de argint, 4 de bronz, iar pe locul 5 este Japonia, care are 16 medalii: 8 de aur, 3 de argint și 5 de bronz.