Close sidebar

Surpriza uriasa la Rio! Turneul de tenis feminin a fost castigat de o jucatoare clasata pe locul 34 in lume!

Monica Puig a invins-o in finala pe Angelique Kerber, numarul 2 WTA.

Petru Luca,

DISTRIBUIE
acest articol

Monica Puig, locul 34 WTA, a invins-o pe Angelique Kerber (locul 2 WTA), reusind astfel sa castige turneul feminin de tenis (proba de simplu) din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro. Este primul aur din istorie pentru Puerto Rico la Olimpiada. A fost 6-4, 4-6, 6-1 pentru Monica, dupa o finala spectaculoasa care s-a intins pe durata a doua ore si noua minute, noteaza hotnews.ro.

Pana la succesul Monicai Puig, Puerto Rico avea doua medalii de argint si sase de bronz castigate de-a lungul timpului la JO. Bronzul probei feminine de simplu a fost castigat de Petra Kvitova (Cehia- 14 WTA): 7-5, 2-6, 6-2 cu Madison Keys (SUA- locul 9 WTA).