Bijuterii și bani furați de o româncă în Austria. Tânăra, prinsă când încerca să fugă din țară
O româncă în vârstă de 21 de ani este suspectată că a deschis seiful din casa unei femei din Austria la care lucra.
După ce a furat banii și bijuteriile, a încercat să fugă din țară.
Potrivit publicației austriece Kronen Zeitung, tânăra era angajată ca îngrijitoare 24 de ore din 24 în casa unei femei în vârstă de 55 de ani din Wörgl, Tirol. După ce furtul a fost semnalat, autoritățile din Tirol au demarat imediat căutările și au alertat polițiștii din regiunile învecinate.
Cazul a fost soluționat în urma cooperării autorităților din Tirol și Vorarlberg.
Potrivit autorităților austriece, fapta s-a întamplat în noaptea dintre 5 spre 6 iunie 2026. Tânăra a deschis seiful șefei ei și a sustras atât bani cât și bijuteriile femeii.
Ancheta continuă
În data de 6 iunie 2026, în timpul "evadării", tânăra a fost oprită și legitimată de ofițerii de poliție din Vorarlberg, la punctul de trecere a frontierei din Hörbranz, aflat între Austria și Germania. În ciuda faptului că românca nu a recunoscut faptele săvârșite, poliția a găsit asupra ei o suma mare de bani cash și accesorii prețioase.
Toate bunurile au fost confiscate.Ancheta este în desfășurare, iar dosarul va fi transmis autorităților competente după finalizarea tuturor verificărilor.