Doi copii de 2 și 4 ani au fost găsiți fără suflare într-o mașină din Franța.
Tragedia a avut loc în după amiaza zilei de 22 iunie, într-o zonă rezidențială din sudul Franței. Doi copii în vârstă de doi, respectiv patru ani, au fost găsiți fără viață într-o mașină parcată.
Citește și: Cine este femeia care și-a ucis fiica, apoi s-a sinucis, în Italia? Mihaela era româncă, avea 40 de ani și ar fi suferit după divorț
Doi copii de 2 și 4 ani, găsiți morți într-o mașină parcată din Franța
Potrivit primelor informații, cei doi micuți ar fi murit din cauza caniculei. Cauza exactă a morții celor doi urmează să fie stabilită în urma autopsiei.
„Cauzele morţii urmează să fie stabilite, însă ipoteza caniculei este cea luată în calcul cu prioritate”, a declarat procurorul-şef din Carpentras, Hélène Mourges.
Cea care i-a găsit pe cei doi copii, în vârstă de doar doi și patru ani, a fost mama acestora. Femeia a sunat disperată la autorități, dar cadrele meedicale nu au mai putut face nimic pentru cei doi minori. Femeia a fost a fost preluată de serviciile de urgenţă şi nu a fost încă audiată, potrivit informațiilor transmise de AFP și Agerpres.
Citește și: Cod galben de inundații în peste 20 de județe. Harta zonelor vizate de avertizare
În prezent, 49 dintre departamentele Franței, adică în jumătate din ţară, au fost plasate sub incidenţa unui cod roşu de caniculă, nivel maxim de alertă. Potrivit meteorologilor, valul de căldură care a lovit de o intensitate „excepţională, similară celei din august 2003”, care a provocat aproape 15.000 de decese în Franţa, „dar cu o durată încă incertă”, conform Météo-France.
Canicula extremă a ucis trei persoane duminică, pe 21 iunie.
Acestea au fost găsite fără suflare în locuințelor lor.