1 din 6 | Ședință de urgență la NATO, la solicitarea României.
2 din 6 | Ședință de urgență la NATO, la solicitarea României. Decizii anunțate de președintele Dan "pentru o Mare Neagră mai sigură și un Flanc estic mai bine apărat"
3 din 6 | Ședință de urgență la NATO, la solicitarea României. Decizii anunțate de președintele Dan "pentru o Mare Neagră mai sigură și un Flanc estic mai bine apărat"
4 din 6 | Pericolul dronelor navale din Marea Neagră, pe agenda NATO
5 din 6 | Ședință de urgență la NATO, la solicitarea României. Decizii anunțate de președintele Dan "pentru o Mare Neagră mai sigură și un Flanc estic mai bine apărat"
6 din 6 | Pericolul dronelor navale din Marea Neagră, pe agenda NATO
Aliații NATO s-au reunit, miercuri, de urgență la sediul din Bruxelles, la solicitarea României. Țara noastră a cerut sprijin aliat după ce o dronă de proveniență rusească a căzut peste un bloc la Galați, iar ulterior o dronă navală a explodat în portul Constanța.
România le-a cerut aliaților NATO să disloce temporar pe teritoriul nostru sisteme care să poată contracara dronele rusești, după incidentul de la Galați din urmă cu o săptămână și jumătate.
Ajutorul NATO ar trebui să acopere perioada până când încep să fie livrate noi sisteme cu capabilități antidronă cumpărate de România prin programul SAFE.
"În fața reprezentanților militari ai celor 32 de state membre, am prezentat realitatea cu care se confruntă România: drone rusești care intră ilegal în spațiul aerian NATO și riscurile pe care
Ministrul a precizat că s-a discutat inclusiv despre ultimul incident de la Galați și despre cum au ajuns românii să simtă mirosul de explozibil adus de dronele rusești.
"Aliații au transmis un mesaj clar de solidaritate față de România și față de securitatea regiunii Mării Negre.
Pericolul dronelor navale din Marea Neagră, pe agenda NATO
În cadrul reuniunii ministeriale NATO de astăzi, România a adus pentru prima dată pe agenda Alianței și riscurile generate de utilizarea dronelor navale în regiunea Mării Negre, pe fondul comportamentului tot mai agresiv și iresponsabil al Federației Ruse în proximitatea spațiului aliat.
Consolidarea Flancului Estic "necesită măsuri suplimentare de descurajare și apărare adaptate noilor amenințări", spune Miruță, 'iar acum am cerut sprijin temporar până când ceea ce am semnat prin SAFE ne va fi livrat".
Mesajul lui Nicușor Dan după reuniunea NATO
Președintele României. Nicușor Dan, a salutat rezultatele reuniunii de miercuri a Consiliului Nord-Atlantic de la sediul NATO din Bruxelles, dedicată situației de securitate din Marea Neagră, un subiect de mare importanță pentru România și pentru NATO.
I welcome today's results of the North Atlantic Council meeting at #NATO Headquarters in Brussels, dedicated to the security situation in the Black Sea, a topic of great importance for Romania and for NATO. Allies firmly expressed their solidarity with Romania following recent…
— Nicușor Dan (@NicusorDanRO) June 10, 2026
"Este important ca NATO să își consolideze prezența și capacitățile în România, inclusiv în domeniul contracarării dronelor aeriene și maritime", a
Potrivit lui Nicușor Dan, aliații și-au exprimat ferm solidaritatea cu România în urma incidentelor recente cu drone.
"Războiul Rusiei împotriva Ucrainei continuă să creeze riscuri majore pentru securitatea euroatlantică, în special în Marea Neagră, o regiune de importanță strategică pentru Alianță", spune președintele.
În timpul discuției, arată el, a fost convenită accelerarea proiectelor NATO privind răspunsul la amenințările reprezentate de drone, astfel încât măsurile de sprijin pentru aliații afectați să poată fi aprobate la Summitul NATO de la Ankara de la începutul lunii
"Securitatea Mării Negre este, de asemenea, esențială pentru protejarea infrastructurii critice și a proiectelor energetice strategice, cum ar fi Neptun Deep, care contribuie la reziliența energetică a Europei. Acest subiect a făcut parte din discuția de astăzi. România va continua să colaboreze cu aliații pentru o Mare Neagră mai sigură și un Flanc estic mai bine apărat", evidențiază Nicușor Dan.