Un nou cutremur puternic în Venezuela, la cinci zile după dublul seism devastator

Un nou cutremur în Venezuela

(Sursa foto: X.com)

Un nou cutremur în Venezuela, la aproape cinci zile după dublul seism al cărui număr provizoriu de morți se apropie acum de 1.500 de persoane.

Un cutremur puternic a zguduit din nou capitala Caracas și orașul vecin La Guaira, luni dimineață, la scurt timp după ora locală 7.00, forțând numeroase persoane să-și părăsească din nou locuințele, transmite DW.com.

Potrivit Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS), epicentrul cutremurului de luni cu magnitudinea de 4,6 a fost situat la 27 de kilometri nord de Caraballeda, o stațiune balneară populară pentru locuitorii din Caracas și din La Guaira.

Fundația Venezueleană pentru Cercetări Seismologice a estimat magnitudinea acestui nou seism la 4,2 grade, cu o adâncime de 2,9 kilometri și un epicentru situat la 10 kilometri est de La Guaira, unul dintre orașele
cele mai afectate de cele două cutremure din 24 iunie.

"S-a simțit destul de puternic”

Este cel mai puternic cutremur raportat de miercuri, când două seisme de magnitudinea de 7,2 și 7,5 au avut loc în mai puțin de două minute.

"S-a simțit destul de vizibil”, a declarat un locuitor din La Guaira. "Diferența față de cutremurele anterioare este că acesta a venit din lateral. Acesta a venit de la pământ, ricoșând. L-am simțit cu toții”, a spus Fernan Hernández, în timp ce încerca să-și găsească fratele sub ruinele clădirii cu cinci etaje în care locuia în La Guaira.

Nu sunt pagube suplimentare după seismul de azi

Jorge Rodríguez, președintele Adunării Naționale, a declarat într-un mesaj pe Telegram: "Tocmai am avut o replică moderată.

Nu avem rapoarte despre pagube suplimentare nicăieri în țară.”

Acest nou cutremur vine în timp ce echipele de salvare venezuelene și străine se străduiesc să salveze oameni în viață de sub dărâmături, după ce a trecut perioada critică de 72 de ore pentru găsirea supraviețuitorilor.

Autoritățile evită să vorbească despre numărul persoanelor dispărute, dar, conform cifrelor ONU, există aproximativ 50.000 de persoane care nu au fost găsiți de rudele lor după seismele de miercuri.

Oficialii din Caracas au anunțat, duminică, noul bilanț provizoriu al morților din catastrofa naturală din urmă cu patru zile: sunt cel puțin 1.430 de persoane decedate și peste 3.200 rănite.


Îți Recomandăm Și...
Parteneri