Brașovul ia măsuri ferme pentru a proteja locurile de parcare destinate mașinilor electrice și hibride, după ce tot mai mulți șoferi le ocupă abuziv, fără a respecta regulile.
Autoritățile locale intenționează să modifice regulamentul parcărilor astfel încât aceste spații să fie folosite exclusiv de cei care își încarcă efectiv vehiculele electrice.
Citește și: VIDEO Sectorul 4 din București va avea un sistem de supraveghere format din 600 de camere
Locurile publice pentru mașinile electrice și hibrid, ocupate abuziv
În prezent, în Brașov există aproximativ 150 de locuri publice destinate încărcării mașinilor electrice sau hibride.
Poliția locală are acum posibilitatea să aplice amenzi cuprinse între 1000 și 2000 de lei pentru cei care ocupă abuziv aceste locuri, iar în cazuri grave, poate ridica vehiculul.
Primăria Brașov subliniază că, deși există o infrastructură limitată pentru încărcarea vehiculelor electrice, este esențial ca locurile disponibile să fie folosite corect.
„Din păcate, sunt oameni care ocupă aceste spații fie din neatenție, fie cu bună știință. Este normal ca după ce și-au încărcat mașina să elibereze locul și să caute un spațiu de parcare obișnuit”, a declarat un reprezentant al autorităților locale.O mie de mașini electrice înmatriculate în Brașov
Brașov, un oraș cu peste o mie de mașini electrice înmatriculate, se confruntă cu o cerere tot mai mare pentru stațiile de încărcare, mai ales din partea turiștilor care vin să viziteze orașul.
Pentru a menține atractivitatea turistică și a oferi facilități moderne, este vital ca aceste locuri să fie disponibile și utilizate corect.Noile modificări ale regulamentului vor fi supuse aprobării Consiliului Local și, odată adoptate, vor intra în vigoare, aducând un control mai strict și sancțiuni mai dure pentru cei care nu respectă normele.
„Am 11 ani de experiență în presă, iar de 5 ani sunt corespondent al Știrilor Kanal D, la Brașov. De când fac parte din echipa Kanal D simt că am evoluat foarte mult pentru că aici am avut parte de
libertate de creație totală, nu mi-au fost impuse reguli legate de felul în care ar trebui să îmi fac meseria și am primit ajutor ori de câte ori am avut nevoie.
Am descoperit aproape în fiecare zi locuri și oameni noi, am transmis în direct de la evenimentele importante din zona Brașovului, și nu numai, am descoperit fața urâtă a României, dar am prezentat și poveștile multor români care fac cinste țării noastre.
Se spune că profesia de jurnalist rămâne în sânge, chiar dacă viața unui reporter este imprevizibilă. Nicio zi nu seamănă cu cealaltă, nu există acel program standard de muncă de la 9.00 la 17.00 și mai mereu stăm în gardă și ne mobilizăm rapid atunci când în zonă se întâmplă evenimente neprevăzute. Indiferent de distanță, vreme, obstacole continuăm să transmitem informațiile relevante și corecte către publicul Kanal D”.