Noi atacuri ucrainene au provocat incendii în zone industriale din Rusia, iar Moscova s-a aflat, luni, sub un asediu de drone. Kremlinul amenință cu un răspuns pe măsură.
Ucraina a atacat, luni, un depozit de petrol din regiunea Stavropol din sudul Rusiei, în timp ce explozii puternice s-au auzit în regiunea Moscova, informează Kyiv Independent.
⚡️Authorities in Moscow and the Moscow region continue to report the interception of drones approaching the capital. Footage shows the aftermath of one reported drone downing by Russian air defense forces. pic.twitter.com/8uuZds3WMZ
—Military Summary (@MilitarySummary) July 13, 2026
În cursul nopții, au fost raportate explozii și în orașul Solnechnogorsk, regiunea Moscova, în timp ce apărarea aeriană era activată.
O clădire rezidențială a fost lovită, rănind două persoane, a declarat guvernatorul regiunii Moscova, Andrei Vorobyov.
Moscovites in shock this morning as the 3 Stooges of global militaries rained air defenses on their own residential neighborhood in effort to down Ukrainian drones.
pic.twitter.com/f9wQ1Nw7wZ — Jay in Kyiv (@JayinKyiv) July 13, 2026
Primarul capitalei ruse, Serghei Sobianin, a anunţat că 11 drone care se îndreptau către Moscova au fost doborâte în timpul nopţii.
❗️Footage from the arrival site of a probable Russian air defense missile in the Moscow region. pic.twitter.com/sX7QaIYVPF
— Military Summary (@MilitarySummary) July 13, 2026
Depozitul de petrol Mikhailovskaya a fost incendiat după ce locul a fost vizat de forțele ucrainene, a relatat canalul de știri Exilenova Plus.
Între timp, publicația independentă rusă Astra a raportat că au avut loc atacuri la un depozit de petrol din satul apropiat Veazniki.
Guvernatorul regiunii Stavropol, Vladimir Vladimirov, a confirmat că un incendiu a izbucnit într-o "zonă industrială” din satul Veazniki.
Rusia vrea să extindă "zona tampon” din estul Ucrainei
Kremlinul a avertizat că atacurile continue ale Ucrainei cu drone și rachete în interiorul Rusiei justifică extinderea așa-numitei "zone tampon” în estul Ucrainei, în loc să urmărească pacea prin negocieri diplomatice.
"Cu cât Kievul încearcă să escaladeze, cu atât vom continua să extindem această zonă de securitate mai largă, această zonă tampon”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, potrivit The Moscow Times.
Potrivit sursei citate, Kremlinul a respins afirmațiile președintelui american Donald Trump conform cărora atacurile ucrainene asupra rafinăriilor și infrastructurii de petrol rusești ar putea contribui la încheierea războiului.
Peskov a respins aceste afirmații drept "concepții greșite”. Comentariile lui Peskov reflectă un avertisment emis de președintele Vladimir Putin săptămâna trecută în timpul unei vizite televizate cu trupele rusești.
La acel moment, liderul rus a spus că "zona tampon” se va extinde ca răspuns direct la atacurile din interiorul Rusiei.
"Cu cât inamicul face mai multe încercări de acest fel, cu atât va trebui să stabilim o zonă de securitate mai mare pe teritoriul adiacent”, a declarat Putin vinerea trecută.
"Mai ales că acest teritoriu, la fel ca și celelalte teritorii despre care vorbim astăzi, este un teritoriu istoric rusesc”, a adăugat liderul rus.