Fostul partener al româncei, Daniel, a fost arestat, fiind suspectat de femicid, ascunderea cadavrului și rele tratamente aplicate în familie, în formă agravată.
Românul în vârstă de 45 de ani a fost ridicat de polițiști miercuri dimineața, 5 august 2026, din locuința sa de pe via Porpora din Torino, precizează ziarul La Stampa. Apartamentul în cauză este cel în care a trăit ani întregi împreună cu Daniela și băiatul lor, care în prezent are 6 ani.
Daniel este instalator și a negat de la început că are avea legătură cu moartea fostei sale partenere.
Daniela se despărțise în septembrie 2025 de tatăl copilului său mic, atunci când s-a și mutat la aproximativ 1 kilometru și jumătate de casa fostului partener.
Anumite persoane apropiate de Daniela spun că femeia primea mesaje și apeluri de la bărbat în care era întrebată unde era. O prietenă a femeii spune că aceasta trebuia ă răspundă imediat la mesaje, pentru că fostul partener se enerva și o suna dacă întârzia.
„Îi spunea: «Dar unde ai plecat atât de departe?», «Nu trebuie să duci copilul atât de departe». Apoi o întreba: «Când te întorci?», «Cât mai stai acolo?» ”, a relatat prietena.
Daniela, îndemnată de prieteni să depună plângere împotriva lui Daniel: „Nu a făcut-o niciodată”
Prietena Danielei spune că victima a fost urmărită de acesta inclusiv la locul de muncă.
Acesta fi insistat să se împace. Există o mărturie care spune că femeia a fost și lovită de bărbat, iar acesta i-ar fi furat salariul câștigat.„Îi spusesem să depună plângere, astfel încât el să fie obligat să stea departe. Dar nu a făcut-o niciodată. Îmi pare rău că nu am reușit să fac mai mult pentru ea și pentru băiețelul ei”, mai spune prietena Danielei.
Ultimul mesaj trimis de pe telefonul victimei
Crima s-ar fi produs în noaptea de 9 spre 10 iulie 2026, în apartamentul în care Daniela locuia. Înainte ca trupul acesteia să fie găsit, un prieten și bona copilului au primit de pe telefonul Danielei un mesaj care a fost trimis vineri, la ora 10:37: „Plec în concediu pentru câteva zile. Când mă întorc ne vedem să reparăm țevile și să schimbăm încuietorile”.
Destinatarii textului și-au dat seama că mesajul nu era scris de către Daniela: „Nu stabiliserăm nicio întâlnire pentru țevi și încuietori. Apoi, îmi scria întotdeauna «ciao compare» cu «c» mic, iar în acel mesaj era cu majusculă”.
În momrntul în care Daniela nu a apărut luni la muncă, prietenul acesteia a mers să o caute, iar înainte să ajungă la apartament l-a anunțat pe Daniel de situație.
„I-am spus: «În seara aceasta vreau să merg acasă la Daniela, să văd dacă s-a întâmplat ceva». Imediat mi-a spus că îmi va da cheia apartamentului. Dar la ora 20:00, când mă duceam să o iau, s-a răzgândit și mi-a spus că nu voi putea intra”, a relatat bărbatul.
Prietenul Danielei a ajuns în apartament, unde a simțit un miros puternic, așa că a ieșit și a sunat la numărul de urgență. În zilele în care Daniela nu a mai fost văzută, bărbatul susținea că era plecat din oraș cu copilul, dar o prietenă susține că l-a văzut de câteva ori în acea săptămână.
Anchetatorii au constatat că fostul partenet nu a anunțat dispariția femeii și nici nu a încercat să o caute. Mai mult, cu câteva ore înainte ca trupul neănsuflețit să fie descoperit, bărbatul a fost văzut cu băiatul de apropiați care au întrebat cum era Daniela, iar acesta le-a răspuns că femeia era bine.
Trupul Danielei a fost adus în România cu ajutorul oamenilor cu inimă mare, care au donat suma de bani necesară pentru repatriere. Femeia de 35 de ani a fost condusă pe ultimul drum.