Close sidebar

Franta este prima sfertfinalista de la Campionatul Mondial de fotbal!

Reprezentativa Frantei s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, sambata, la Kazan, cu scorul de 4-3 (1-1), selectionata Argentinei, vicecampioana mondiala en-titre, in optimile competitiei.

G. S.,

DISTRIBUIE
acest articol

Pentru Franta au marcat Griezmann '13 (penalti), Pavard '57, Mbappe '64, 68, iar pentru Argentina au inscris Di Maria '41, Mercado '48 si Aguero '90+3.

Antoine Griezmann a transformat lovitura de la 11 metri acordata dupa un fault asupra lui Mbappe.

Angel Di Maria a marcat cu un sut de la 30 de metri, direct in vinclul portii aparate de Lloris.

Argentina a intrat in avantaj in minutul 48, cand Mercado a devit un sut al lui Messi.

Pavard a adus egalarea in minutul 57, cu un sut "bomba" din coltul careului, direct la vinclu.

Citeste si: Jador nu s-a putut abține după declarația publică a Oanei Ciocan! Ce a făcut artistul, când a auzit ce a spus fosta iubită despre el, în plin scandal cu Zanni?- wowbiz.ro

Mbappe a readus Franta in avantaj cu un sut de la margnea careului mic.

Kylian Mbappe a marcat din nou si a dus scorul de 4-2, dupa o pasa de la Giroud.

Sergio Kun Aguero a marcat pentru 4-3, cu capul, in minutul 90+3.

Au evoluat urmatoarele echipe.

Franta: Lloris- Pavard, Varane, Umtiti, L. Hernandez- Mbappé (Thauvin '89), Kanté, Pogba, Matuidi (Tolisso '75)- Griezmann (Fekir '83), Giroud.

Selectioner: Didier Deschamps

Argentina: Armani- Mercado, Otamendi, Rojo (Fazio '46), Tagliaflico- Perez (Aguero '66), Mascherano, Banega- Pavon (Meza '75), Messi, Di Maria. Selectioner: Jorge Sampaoli

Meciul a fost arbitrat de iranianul Alireza Faghani.

In sferturi, Argentina va intalni invingatoarea din meciul dintre Portugalia si Uruguay.

Pentru meciul din sferturi al Frantei, Blaise Matuidi va fi suspendat din cauza cumului de cartonase.