Podiumul a fost completat de Marea Britanie și Italia. Echipa României a încheiat cu un timp de 3 minute, 18 secunde și 93 de sutimi.

Aur pentru România la Campionatul European de Natație la juniori

David Popovici a înotat în primul tur cu un timp de 47 de secunde, urmat şi 54 de sutimi. Schimbul a fost urmat de Vlad-Ştefan Stancu şi Ştefan Cozma, iar în ultimul schimb a înotat Patrick-Sebastian Dinu, el aducând și victoria României.

În finala probei feminine de ştafetă 4x100 m liber, echipa României (Bianca Costea, Irina-Ana Preda, Anastasia Bako, Rebecca-Aimee Diaconescu) s-a clasat pe locul 5, cu timpul de 3 minute, 48 de secunde şi 37 de sutimi.

Citeste si: Piesă aniversară GRATIS. 185 de ani de la nașterea regelui Carol I al României: Povestea unui monarh legendar în aniversarea a 185-a a nașterii sale- casademonede.ro

Competiţia feminină a fost câştigată de Italia (3:42.98).

David Popovici a obținut astăzi și calificarea în finala probei de 200m liber

David Popovici a încheiat semifinala cu al doilea timp din serie, 1 minut, 47 de secunde și 93 de sutimi.

Pe prima poziție s-a clasat italianul Lorenzo Galossi (1:47:73).

Finala probei de 200m liber se va disputa miercuri, 6 iulie, de la ora 17:00.