Close sidebar

Simona Halep a castigat turneul de la Shenzen, dupa ce a invins-o pe sportiva ceha Katerina Siniakova

Simona Halep, locul I WTA, a castigat a doua oara turneul de categorie WTA International Shenzhen Open, dupa ce a invins-o, sambata, in finala, cu scorul de 6-1, 2-6, 6-0, pe detinatoarea titlului, sportiva ceha Katerina Siniakova, locul 47 WTA si cap de serie numarul 6. Acesta este al 16-lea trofeu din cariera jucatoarei romane.

I. I.,

DISTRIBUIE
acest articol

Simona Halep, locul I WTA, a castigat a doua oara turneul de categorie WTA International Shenzhen Open, dupa ce a invins-o, sambata, in finala, cu scorul de 6-1, 2-6, 6-0, pe detinatoarea titlului, sportiva ceha Katerina Siniakova.

Simona Halep, locul I WTA, a castigat cu 6-1 primul set al intalnirii cu sportiva ceha Katerina Siniakova, locul 47 WTA si cap de serie numarul 6, din cadrul finalei turneului Shenzhen Open. Siniakova s-a impus in al doilea set, cu 6-2, astfel ca meciul a intrat in decisiv.

Halep a reusit doua break-uri, unul la scorul de 2-1 si celalalt la scorul de 4-1 pentru a-si trece primul set pe tabela, dupa 25 de minute.

In setul al doilea, Siniakova a avut prima minge de break in acest meci la scorul de 2-1 pentru ea. Jucatoarea ceha a fructifcat-o, dar si-a pierdut imediat serviciul.

Siniakova a mai castigat o data pe serviciul Simonei Halep, apoi a luat toate ghemurile, impunandu-se cu 6-2, dupa 53 de minute. Urmeaza setul decisiv.

Din cauza ploii care a cazut in orasul chinez, finala a fost mutata in sala, nefiind transmisa la TV si disputandu-se fara spectatori.

Halep si Siniakova vor fi adversare si in finala de dublu, care va avea loc dupa cea de simplu, tot in sala. Perechea ceha Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, cap de serie numarul 1, va intalni in ultimul act echipa Simona Halep/Irina Begu.

Halep si Siniakova vor fi adversare si in finala de dublu, care va avea loc dupa cea de simplu, tot in sala.

Perechea ceha Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova, cap de serie numarul 1, va intalni in ultimul act echipa Simona Halep/Irina Begu.

Sursa: News.ro