Tragedia a avut loc în Grecia, la doar un an de la căsătorie.
Este tragedie în lumea presei, după anunțul subit al morții lui Eugen Olariu. Cunoscutul jurnalist și fotoreporter din Cluj-Napoca a decedat în Grecia, acolo unde se mutase de curând și unde-și construise o viață nouă. Una la care a visat mereu. Locuia pe insula Samothraki, avea o livadă de măslini și urma să își sărbătorească primul an de la căsătorie.
Jurnalistul a murit subit
Conform informațiilor apărute în presa locală, decesul jurnalistului ar fi fost provocat de un infarct.
Acum, din păcate, doar lacrimile, durerea, dorul și cuvintele de laudă îl mai țin pe jurnalist viu în amintirile celor tragi.
Un curs râuri de mesaje după moartea acestuia:
„Eugen Olariu a fost unul dintre cei mai dragi colegi pe care i-am avut când lucram în televiziune.
„A fost unul din cei mai vechi și buni fotoreporteri clujeni, veteran al fotografiei de presă, fost secretar al Asociației Profesoniștilor în Imagine și al Asociației Profesioniștilor din Presă Cluj. Acum nu mai e printre noi. Doar 49 de ani. Zbor lin, prietene! Dumnezeu să te odihnească-n pace!”, a scris un apropiat.
„Eugen Olariu avea un vis și el: să aibă locul lui undeva pe o insulă din Grecia, să se poată uita în tihnă la un apus superb, undeva deasupra mării, în Samothraki. Visul i s-a împlinit. Mă bucur din suflet că am putut contribui și eu la el.
Alis Pop este absolventă a Universității Hyperion din București, Facultatea de Jurnalism și a Școlii de Televiziune ”Tudor Vornicu” din București.
Experiență profesională:
- Redactor TV – a scris de știri de actualitate: din sfera socialului, politicului, evenimentului, sportului, multe dintre ele fiind de Breaking News.
- Redactor online - a scris materiale pe zona de monden, cu personaje celebre din România, dar și din străinătate, materiale din sfera astrologiei și materiale pe zona de actualitate: social, sport, eveniment
- Stagii de practică la Impact de Gorj și Radio Europa FM.