O femeie din Botoșani a sunat la 112 și a cerut ajutor. Ce au descoperit oamenii legii când au ajuns la ea acasă

O femeie din Botoșani a sunat la 112 și a cerut ajutor. Ce au descoperit oamenii legii când au ajuns la ea acasă

O femeie de 42 de ani din Albești (jud. Botoșani) a sunat de peste 30 de ori la 112, cerând ajutor. Ce au descoperit oamenii legii.

Sub influența băuturilor alcoolice, botoșăneanca a alertat autoritățile sunând de zeci de ori la numărul de urgență.

Noaptea trecută, femeia în vârstă de 42 de ani, din comuna Albești (Botoșani), a sunat în repetate rânduri la numarul unic de urgență 112. Aceasta a sunat în jurul orei 03:00, susținând că are nevoie de ajutor. Ajunși la adresa femeii, polițiștii au constatat că nu exista nicio problemă.

Citește și: Un român a jefuit o pensionară într-o catedrală din Franța. Ce pedeapsă a primit tânărul de 21 de ani

Botoșăneanca, amendată și internată la Psihiatrie după ce a sunat de peste 30 de ori și a cerut, nefondat, ajutor

La sosirea echipajului polițist-jandarm, femeia a facut scandal, deranjând, astfel, liniștea publică. În plus, oamenii legii au constatat că femeia era instabilă psihic și consumase în exces băuturi alcoolice.

Pentru alertarea falsă a autorităților, femeia a primit o amendă de 8500 de lei și a fost transportată la Unitatea de Primire a Urgențelor din cadrul Spitalului Mavromati, urmând să fie internată la Secția de Psihiatrie.

Mesajul autorităților cu privire la apelarea nefondată a numărului de urgență 112

Citește și: VIDEO Scandal violent la o terasă din Tulcea. Un bărbat agresiv a fost încătușat și dus la Psihiatrie

"Aducem la cunoștința cetățenilor că scopul Sistemului Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112 este de a asigura o reacție imediată, uniformă și unitară pentru soluționarea urgențelor, iar apelarea falsă a agențiilor specializate de intervenție constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 2000 de lei la 4000 de lei. De asemenea, apelarea abuzivă a numărului unic pentru apeluri de urgență 112 se sancționează cu amendă de la 1000 de lei la 2000 de lei, iar săvârșirea din nou a contravenției în interval de un an de la aplicarea sancțiunii se sancționează cu amendă de la 2000 de

lei la 4000 de lei. Apelarea numărului unic de urgență 112 se face în cazuri de urgență, cum ar fi accidente, incendii, boli grave sau alte situații care pun în pericol viața, siguranța sau bunurile unei persoane. Este important să fiți calmi, să transmiteți clar informațiile despre situația de urgență și locația evenimentului, și să urmați instrucțiunile operatorului 112", au anunțat jandarmii într-un comunicat.


Îți Recomandăm Și...
Parteneri