VIDEO Premierul britanic Keir Starmer și-a dat demisia

Keir Starmer a anunțat că își dă demisia din funcția de premier al Marii Britanii.

Premierul britanic Keir Starmer a anunțat luni că își dă demisia din fruntea Partidului Laburist și din funcția de prim-ministru al Regatului Unit.

Premierul britanic Keir Starmer și-a dat demisia

Keir Starmer a anunțat luni că se retrage din funcția de premier al Marii Britanii și de la conducerea Partidului Laburist. Decizia vine într-un moment dificil pentru liderul britanic, care se confrunta cu tot mai multe critici în interiorul propriului partid.

Presiunea asupra lui Starmer a crescut după victoria lui Andy Burnham, unul dintre rivalii săi, într-un scrutin parțial. Deși în urmă cu doar câteva zile spunea că va lupta pentru a rămâne la putere, Starmer a cedat în cele din urmă în fața presiunilor venite din partea colegilor de partid.

El va rămâne premier interimar până când Partidul Laburist va alege un nou lider. Acest lucru ar urma să se întâmple în următoarele săptămâni. Odată
cu plecarea lui Starmer, Regatul Unit se pregătește să aibă al șaptelea premier din ultimii zece ani.

Citește și: Distracție transformată în coșmar! Trei băieți de 12 și 13 ani au murit după ce au sărit în mare de pe stânci


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri