Localnicii din satul Tătârlaua din Alba au primit vineri, 21 august 2026, mesaj RO-Alert cu privire la prezența unui urs.
Prezența animalului sălbatic a fost semnalată în cursul zilei de vineri, în satul Tătârlaua, comuna Cetatea de Baltă, a precizat purtătorului de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Alba, Raul Crişan, scrie Agerpres.
La fața locului s-a deplasat echipajul de intervenție din cadrul Jandarmeriei Alba. În momentul în care au ajuns forțele de ordine, animalul nu mai era în zonă.
„Pentru a preveni reîntoarcerea acestuia, jandarmii au folosit semnalele acustice ale autospecialei, în scop de descurajare şi alungare”, a precizat Raul Crişan.
Nu este prima dată când localnicii din Tătârlaua au reclamat prezența unui urs în zonă. În iunie, oamenii au spus că un urs ar fi atacat o stână, de unde ar fi luat un miel. Cu o săptămână în urrmă, un crescător de animale a descoperit două vaci şi un taur omorâte de un urs în păşunea comunală din satul învecinat, Crăciunelu de Sus.