Furnizorul de apă din județul Botoșani anunță că nu mai poate asigura cantitatea necesară cerută de populație
Furnizorul de apă din Botoșani este în imposibilitatea de a asigura volumul de apă suplimentar.
Pe fondul lipsei precipitațiilor și al temperaturilor ridicate, societatea comercială pentru furnizarea apei nu mai poate asigura cantitatea necesară de apă.
Citeste si: Meteorologii au prelungit codul portocaliu: Vijelii puternice și grindină în toată țara
Locuitorii sunt rugați să utilizeze apa doar pentru consum menajer.
„În prezent sunt localităţi importante cu aglomerări mari de populaţie, aflate la capetele de coloane ale aducţiunilor principale, care nu beneficiază de furnizarea apei 24h/24, din cauza utilizării excesive a apei în diferite scopuri, altele decât cele prevăzute în contract”, se mai arată în comunicatul Nova Apaserv.
Citeste si: VIDEO- Seceta ar putea distruge recoltele de vinete și ardei
Seceta ar putea distruge mai multe recolte
În Băleni, județul Dâmbovița, fermierii se tem că nu vor mai avea ce recolta din pricina secetei.
"Din cauza secetei rădăcinile nu s-au dezvoltat corespunzător și s-au uscat."
"Frunzele astea în maxim câteva zile se usucă și planta nu mai e viguroasă și nu mai produce flori ca să se facă vânăta." Lipsa apei a contribuit din plin la dezastru, iar producția, față de alți ani, va avea de suferit.
Citeste si: Salată de roșii. Trei variante de preparare delicioase
Gheorghe Florea, fermier: "La 500 de mp ne așteptam la 2-3000 de kg, dar nu știu dacă o să fie. Deja se mănâncă vinete de import la ora asta."
Și am putea să mâncăm la fel și de acum înainte, ba chiar să facem zacuscă tot din legume de import, căci valul de caniculă care a lovit vestul și centrul Europei abia acum se îndreaptă spre noi, iar temperaturile vor trece și de 35 de grade- o adevărată lovitură pentru agricultură.
Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.
A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.
A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.
Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.
Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.