Close sidebar

O nouă prestație fabuloasă a lui David Popovici. România a câștigat medalia de aur la proba de la ștafetă 4x100m liber

David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu au adus medalia de aur României la proba de ștafetă 4x100m liber din cadrul Campionatelor Europene de Natație la juniori.

Diana Bostan,

Aur pentru echipa României

[Sursa foto: Inquam-Octav Ganea]

DISTRIBUIE
acest articol

In articol:

Podiumul a fost completat de Marea Britanie și Italia. Echipa României a încheiat cu un timp de 3 minute, 18 secunde și 93 de sutimi.

Aur pentru România la Campionatul European de Natație la juniori

David Popovici a înotat în primul tur cu un timp de 47 de secunde, urmat şi 54 de sutimi. Schimbul a fost urmat de Vlad-Ştefan Stancu şi Ştefan Cozma, iar în ultimul schimb a înotat Patrick-Sebastian Dinu, el aducând și victoria României.

În finala probei feminine de ştafetă 4x100 m liber, echipa României (Bianca Costea, Irina-Ana Preda, Anastasia Bako, Rebecca-Aimee Diaconescu) s-a clasat pe locul 5, cu timpul de 3 minute, 48 de secunde şi 37 de sutimi.

Citeste si: Ți se rupe sufletul. Ce mesaje de adio a lăsat secretara-șefă de la UMF, înainte de a fi găsită moartă într-un lac din Capitală. Fiul femeii avea telefonul închis- kanald.ro

Competiţia feminină a fost câştigată de Italia (3:42.98).

David Popovici a obținut astăzi și calificarea în finala probei de 200m liber

David Popovici a încheiat semifinala cu al doilea timp din serie, 1 minut, 47 de secunde și 93 de sutimi.

Pe prima poziție s-a clasat italianul Lorenzo Galossi (1:47:73).

Finala probei de 200m liber se va disputa miercuri, 6 iulie, de la ora 17:00.