Fructele de mare au înregistrat creșteri în vânzări în ultima perioadă. Iată când le putem consuma în Postul Paștelui.
„Scoicile, creveții și caracatița au înregistrat creșteri în vânzări în ultima perioadă, mai ales la restaurante. Colega mea, Iulia Dumitrașcu, și-a propus să ne facă poftă cu aceste bunătăți și o să ne explice când anume sunt permise pentru consum în Postul Paștelui ”, a transmis Cristina Dorobanțu.
Fructe de mare în post
„Eu mă aflu într-un restaurant cu specific pescăresc din Timișoara. În această perioadă aici au crescut comenzile pentru platourile cu fructe de mare. Vedeți, am în față un astfel de platou. Are foarte multe scoici, creveți, caracatiță și calamar. Oamenii le consumă pentru că le consideră sănătoase, alimente pline de nutrienți. Dar tot în această perioadă se discută intens despre controversa bine cunoscută: sunt sau nu fructele de mare de post? Călugării de pe Muntele Athos consumă pește și fructe de mare când este post pentru că spun că acestea sunt nevertebrate și le consumă în zilele de sâmbătă și duminică. Vocile mai conservatoare din Biserica Ortodoxă spun, însă, că fructele de mare ar trebui mâncate doar în zilele postului când este dezlegare la pește. Am avut dezlegare în 25 martie și mai avem în 28 aprilie când e sărbătoarea Intrării Domnului în Ierusalim. 47 la sută dintre românii din mediul urban, cei mai mulți dintre aceștia țin post doar miercurea și vinerea, adică 21 la sută dintre ei. Sunt multe considerente pentru care românii țin post. Cele mai importante ar fi: educația, sănătatea și doar câțiva țin post din considerente religioase”, a transmis Iulia Dumitrașcu.
Citește și: VIDEO- „Să crești mare”, cu Alina Laufer. Rețetă delicioasă de frigărui cu tofu
„Contrar domeniului în care activez, nu îmi place să vorbesc despre mine. Prefer ca oamenii să ajungă să mă cunoască prin munca mea și prin interacțiunea directă. Iar de cele mai multe ori nu îmi place să fiu prea cunoscută, ca să zic așa. Clișeul „fac ceea ce am visat" se aplică la mine. Am știut din liceu că vreau să fiu jurnalist, de când mă ocupam cu gazeta clasei și am luptat pentru asta. Am lucrat la radio, televiziune locală și apoi națională. Am 35 de ani și încă fac job-ul acesta cu drag. Fiecare zi e realmente o provocare, o noutate și o ocazie să învăț și văd alte lucruri. Sunt mereu cu zâmbetul pe buze, sunt ambițioasă, am un caracter puternic și sunt foarte determinată în ceea fac. Îmi place să socializez, să stau la cafea , sa povestesc cu prietenii și îmi place să fiu înconjurată de iubire”.