Sportivii români au continuat să domine întrecerile la lupte, obținând astfel medalii de aur prin Maria Larisa Niţu (cat. 72 kg) şi Cătălina Axente (cat. 76 kg), dar şi argint prin Mihai Nicolae Palaghia (lupte libere, cat. 92 kg) şi bronz prin Adina Ionela Irimia (cat. 68 kg).

Sportivii români au cucerit trei medalii de aur la Jocurile Francofoniei. Evenimentul sportiv a avut loc la Kinshasa

Maria Larisa Niţu, medaliată cu aur în Congo

[Sursa foto: Facebook]

Citește și: David Popovici și iubita sa, Taisia, s-au pozat într-o ipostază romantică. După tensiunea Campionatului Mondial din Japonia, și-a luat o mică vacanță

La categoria de 97 kg (stilul liber), Alexandru Beşliu a ocupat poziția a 5-a, ratând astfel medalia de bronz.

Medalii de aur pentru România la lupte

Echipa de tenis de masă a României a obținut aurul învingând Tunisia cu scorul de 2-0 în finală. Andrei-Eduard Ionescu a învins cu 3-1 pe Youssef Ben Attia, iar Elena-Adriana Zaharia a învins cu 3-0 pe Fadwa Garci.

Citeste si: Povestea uluitoare a Andrei Medintu, afacerista din România care s-a căsătorit cu un milionar indian! A fost îmbrăcată în aur din cap până în picioare la cununia civilă! Imagini spectaculoase din ziua cea mare- wowbiz.ro

Andrei-Eduard Ionescu și Elena-Adriana Zaharia

În semifinale, delegația României a învins Libanul cu scorul de 2-0. Ionescu l-a învins cu 3-0 pe Saadeddine El Habachi, iar Zaharia s-a impus cu același scor în duelul cu Mariam El Habech.

La atletism, în proba masculină de 10.000 m, Nicolae Alexandru Soare a ocupat poziția a șasea, încheind cursa în 29 min 28 sec 86/100.

Nicolae Alexandru Soare la Jocurile Francofoniei din Congo

Citește și: EXCLUSIV: Constantin Popovici şi Cătălin Preda au câștigat medaliile de aur și argint la proba de sărituri în apă de la mare înălțime, la Fukuoka: ”În România e puțin interes”

La proba de 100 m feminin, Marina Andreea Baboi a ocupat locul patru în seria a treia, înregistrând timpul de 12 sec 03/100. Cu toate acestea, ea nu s-a calificat în finală, terminând pe locul cinci în semifinala a doua, cu un timp de 11 sec 97/100.

România s-a clasat pe primul loc în clasamentul general pe medalii

România rămâne în fruntea clasamentului general pe medalii, cu 7 de aur, 2 de argint și 4 de bronz, urmată de Maroc (4-3-3) și Camerun (3-3-6) etc.

Medalii de aur au fost obținute de Răzvan Marian Kovacs (lupte libere, categoria 57 kg), Maxim Vasilioglo (lupte libere, categoria 74 kg), Beatrice Ionela Ferenț (lupte, categoria 53 kg), Amina Roxana Capezan (lupte, categoria 65 kg), Maria Larisa Nițu (lupte, categoria 72 kg), Cătălina Axente (lupte, categoria 76 kg) și echipa mixtă de tenis de masă (Andrei-Eduard Ionescu, Elena-Adriana Zaharia).

Delegația României

Citeste si: Adriana Bahmuțeanu a vorbit despre discriminările de care a avut parte din copilărie. Cum le-a depășit vedeta? „Cioara a ajuns în vârful pomului și tu ai rămas cărăuș de ziare.”- kfetele.ro

Medaliile de argint au fost cucerite de sportiva de origine ucraineană Kateryna Zhydachevska (lupte, categoria 59 kg) și de Mihai Nicolae Palaghia (lupte libere, categoria 92 kg).

Medalii de bronz au fost câștigate de Ștefan Ionuț Coman (lupte libere, categoria 65 kg), Ana-Maria Pîrvu (lupte, categoria 50 kg), Adina Ionela Irimia (lupte, categoria 68 kg) și Cătălin Buta (ciclism, cursa de fond).

România este reprezentată de o delegație de 76 de persoane, dintre care 57 sunt sportivi ce participă în disciplinele de atletism, baschet feminin, lupte libere și lupte africane, ciclism pe șosea, tenis de masă și judo, la cea de a IX-a ediție a Jocurilor Francofoniei, desfășurate în perioada 28 iulie-6 august, la Kinshasa, în Republica Democratică Congo.